Srbijanska vlada objavila je kako je dala jamstva za puštanje optuženog ratnog zločinca Ratka Mladića na privremenu slobodu iz haaškog pritvora. Time Srbija kao država jamči da Mladić neće pobjeći dok je na privremenoj slobodi.
Ministarstvo je istaknulo da je dopis s jamstvom države proslijeđen obrani koja će ga dostaviti Haaškom sudu.
Jamstva su dana na zahtjev Mladićevih branitelja i obitelji nakon što je ministarstvo dobilo neophodna mišljenja, a one podrazumijevaju da Srbija kao država jamči da Mladić neće pobjeći tijekom privremene slobode.
Haški sud ranije nije usvojio zahtjev za liječenjem u Srbiji unatoč dobavljenim jamstvima.
Bivši zapovjednik vojske bosanskih Srba u Haagu je optužen za brojne zločine, među kojima je i genocid. U haškom je pritvoru od uhićenja 2011., nakon što je u bijegu proveo 12 godina.
Kako je Šešelj pušten iz Haaga?
Podsjetimo, čelnik Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislav Šešelj, optuženik Međunarodnog kaznenog suda za ratne zločine u bivšoj Jugoslaviji (ICTY) koji je u pritvorskoj jedinici u Den Haagu bio 11 godina, stigao je u Beograd 2014., nakon odluke Sudskog vijeća o privremenom puštanju na slobodu kako bi se nastavio liječiti u ‘primjerenijem okružju’.
> (Video) Vučić ’95.: Nikad Glina neće biti hrvatska; Nikolić ubijao po istočnoj Slavoniji
Četničkog vojvodu i vođu srpskih radikala sud je navodno zbog teške bolesti pustio na privremenu slobodu. Šešelj je, kako se navodilo, bolovao od raka debelog crijeva koji je, nakon kirurške intervencije, metastazirao u jetra.
On je po dolasku u Beograd izjavio da ne bježi, ali i da se neće dragovoljno vraćati u Haag, gdje mu ni nakon 11 i pol godina, koliko je do tada trajao sudski proces, nije bila izrečena kazna po optužnici za ratne zločine.
Reakcije hrvatske diplomacije na Šešeljevo puštanje bile su mlake.
U međuvremenu, nakon intenzivne terapije, Šešelj je sredinom siječnja 2015. ustvrdio da su zaustavljene metastaze raka na jetri, te da je on sad “najzdraviji na srpskoj političkoj sceni”.
> PRESUDA: Vojislav Šešelj nije kriv – oslobođen po svim točkama optužnice
Krajem ožujka 2016. došao je šok iz haaške sudnice. Vojislav Šešelj tada je oslobođen po svim točkama optužnice. Hrvatski analitičari upozoravali su da će se oslobađajućom presudom Šešelju srpska politika osloboditi projekta velike Srbije i da će se rehabilitirati politika Slobodana Miloševića.
Također su ocijenili da se Srbija iako je zapravo ratni gubitnik, ponaša pobjednički i da će se ta oslobađajuća presuda odraziti na ondašnje izvanredne parlamentarne izbore u Srbiji.
Sada je na vlasti u Srbiji Aleksandar Vučić, nekada blizak Šešeljev suradnik, koji je 1995., nekoliko dana prije vojno-redarstvene operacije Operacije Oluja, posjetio okupiranu Glinu i održao govor kao parlamentarac Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja.
Dodajmo i da se ratni zločinac Radovan Karadžić, srpski političar i bivši predsjednik Republike Srpske, do 2008. skrivao u Srbiji prije izručenja Haaškom sudu. Imao je lažni identitet i predstavljao se kao Dragan David Dabić.
Zadnjih dana svjedočimo agresivnoj retorici srbijanskih političara koji iz same Hrvatske vrijeđaju žrtve iz Domovinskog rata te izjavljuju da “u svakom građanskom ratu postoji onoliko istina koliko i strana”, a u Srbiji podižu spomenike zločincima koji su bili spremni hrvatski grad sravniti sa zemljom nazivajući ih junacima koji su odredili su karakter i sudbinu čitavog naroda.
Luka Mišetić, dugogodišnji odvjetnik hrvatskog generala Ante Gotovine na Twitteru je objavio dio pravomoćna presude Martiću iz koje se vidi da su srbijanski dužnosnici (Slobodan Milošević, Jovica Stanišić) i JNA (Blagoje Adzic, Veljko Kadijević) sudjelovali u zločinačkom pothvatu u Republici Hrvatskoj:
Tekst se nastavlja ispod oglasaPravomocna presuda Marticu: duznosnici Srbije (Milosevic, Jovica Stanisic) i JNA (Adzic, Kadijevic) sudjelovali u zlocinackom pothvatu u RH: pic.twitter.com/ZX8WO2PjGD
— Luka Misetic (@MiseticLaw) October 2, 2017