U Indoneziji izvršene smrtne kazne zbog krijumčarenja droge

Brazil i Nizozemska opozvali su svoje veleposlanike iz Indonezije, nakon što je ta zemlja ignorirala njihove zamolbe za pomilovanjem i u nedjelju pogubila šest osoba osuđenih na smrt zbog krijumčarenja droge, među kojima su i državljani te dvije zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pet stranaca i jedna Indonežanka strijeljano je nedugo nakon ponoći, objava je ureda indonezijskog državnog odvjetnika koju prenosi agencija Reuters.

Stranci su iz Nigerije, Malavija, Vijetnama, Nizozemske i Brazila.

To su prve smrtne kazne izvršene u Indoneziji nakon što je na mjesto predsjednika u listopadu prošle godine stupio Joko Widodo. Indonezijski predsjednik, koji je potpisao smrtne kazne prošli mjesec, zauzeo je tvrd stav o vladavini prava i prekršaje povezane s drogom, a izvršenje se počelo ponovo provoditi nakon 5 godina stanke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Brazil i Nizozemska osudili smaknuća svojih državljana

Brazil je opozvao svog veleposlanika iz Jakarte na konzultacije i objavio da će smaknuće utjecati na bilateralne odnose.

“Izvršenje smrtne kazne, koje svijet sve više osuđuje, ozbiljno utječe na odnose naših zemalja”, izjavila je predsjednica u priopćenju koje prenosi brazilska službena novinska agencija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nizozemska je također opozvala svog veleposlanika i osudila pogubljenje svog državljana, Ang Kiem Soeija.

“To je okrutna i nehumana kazna koja predstavlja neprihvatljivo poricanje ljudskog dostojanstva i integriteta”, izjavio je nizozemski ministar vanjskih poslova Bert Koenders.

“Ovo je zemlja koja je prije samo nekoliko godina poduzela pozitivne korake kako bi se odmaknula od smrtne kazne, no vlasti sada usmjeravanju zemlju u suprotnom smjeru”, izjavio je direktor istraživanja Amnesty Internationala za jugoistočnu Aziju Rupert Abbott.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.