U Kanadi dekriminalizacija heroina i kokaina – Britanska Kolumbija počela trogodišnji eksperiment

kanadi
iStock

Ove supstance će ostati ilegalne u Kanadi, no odrasle osobe za koje se pronađe da posjeduju ukupno manje od 2,5 g droge neće biti uhićene, optužene niti će im se supstance oduzeti. Umjesto toga, ponudit će im se informacije o dostupnim zdravstvenim i socijalnim uslugama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kanadska pokrajina Britanska Kolumbija započinje proces kojim se dekriminaliziraju male količine teških droga poput kokaina i heroina. Od ovog tjedna odrasle osobe smiju posjedovati do 2,5 grama te droge, kao i metamfetamin, fentanil i morfin, piše BBC.

Započet eksperiment s drogama

Kanadska federalna vlada odobrila je zahtjev pokrajine zapadne obale da se isproba trogodišnji eksperiment. Slijedi sličnu politiku u obližnjoj američkoj državi Oregon, koja je dekriminalizirala teške droge 2020. godine.

Prije lansiranja pilot-projekta, dužnosnici Britanske Kolumbije i savezni dužnosnici predstavili su pravila prema savezno odobrenom izuzeću od Zakona o kontroliranim drogama i supstancama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako će te supstance ostati ilegalne, odrasle osobe za koje se pronađe da posjeduju ukupno manje od 2,5 g droge neće biti uhićene, optužene niti će im se supstance oduzeti. Umjesto toga, ponudit će im se informacije o dostupnim zdravstvenim i socijalnim uslugama.

Savezna ministrica hvali dekriminalizaciju teških droga

Savezna ministrica mentalnog zdravlja i ovisnosti Carolyn Bennett u ponedjeljak je ovaj potez nazvala “monumentalnom promjenom u politici droga koja daje prednost poticanju odnosa povjerenja i podrške u zdravstvenim i socijalnim službama umjesto daljnje kriminalizacije”.

Oko 10.000 stanovnika umrlo je od predoziranja drogom otkako je Britanska Kolumbija 2016. godine proglasila javno-zdravstvenu opasnost zbog droga, rekli su dužnosnici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Dekriminalizacija ljudi koji koriste droge razbija strah i sram povezan s uporabom supstanci i osigurava da se osjećaju sigurnije posegnuvši za potporom koja im spašava život”, rekla je Jennifer Whiteside, ministrica Britanske Kolumbije za mentalno zdravlje i ovisnosti.

Tisućama policajaca u pokrajini ponuđena je obuka o promjeni pravila, uključujući one u Vancouveru, najvećem gradu u pokrajini.

Program će trajati od 31. siječnja 2023. do 31. siječnja 2026., osim ako ga savezna vlada ne opozove.

Prodaja droge i dalje je ilegalna

Neki su stručnjaci doveli u pitanje granicu od 2,5 g, rekavši da ona nije dovoljna da bi se objasnile navike mnogih ovisnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Postoje neke iznimke od sheme. Prodaja droge i dalje je ilegalna. Također je zabranjeno posjedovanje droge u školama, dječjim vrtićima i zračnim lukama.

Kanada je 2018. legalizirala rekreacijsku upotrebu kanabisa za odrasle u cijeloj zemlji.

Ali četiri droge koje su sada dopuštene u malim količinama i dalje su zabranjene, što znači da se ne planiraju prodavati u trgovinama, za razliku od marihuane. Njihovo krijumčarenje preko granica također je i dalje nezakonito.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.