Video gdje majka pita kćer je li djevojčica ili dječak: Što kaže znanost o spolnoj zbunjenosti?

Foto: Depositphotos

U popularnom videu, koji donosi Daily Wire, majka je postavljala svojoj šestogodišnjoj kćeri pitanja o njenom spolu, govoreći: „Jesi li dječak ili djevojčica?“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Majka je ovako naslovila video: „Moja šestogodišnja kćer me pita mislim li da ‘izgleda kao dječak’. Pitala sam je: ‘Želiš li izgledati poput dječaka?’ Njezin me odgovor ostavio bez riječi.“

U videu kojeg prati eteričan zvuk glasova kako pjevaju kako bi se video doimao ugodnim, glas navodne majke pita djevojčicu: „Jesi li dječak ili djevojčica?“ Djevojčica, koja nosi bejzbol kapu okrenutu unatrag, odgovara: „Ne znam. Ne znam tko sam.“

Majka nastavlja: „Dakle, ne znaš tko si?“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djevojčica malo odmahne glavom.

Majka ustraje: „Što misliš tko si ti?“

Djevojčica nesigurno odgovara: „Osjećam se kao da sam dječak, ali osjećam se -“

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Majka uskače, navaljujući: „Osjećaš se kao da si dječak? Zašto to misliš?“

Zbunjeno dijete odgovara: „Nisam sigurna, ali osjećam kao da pričam kao dječak.“

Što kaže znanost?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dijagnostički i statistički priručnik za mentalne poremećaje (engl. Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders, DSM-5), standardna klasifikacija mentalnih poremećaja koju koriste stručnjaci za mentalno zdravlje u Sjedinjenim Državama, prema Američkom psihijatrijskom udruženju (engl. American Psychiatric Association) navodi: „Čak 98% spolno zbunjenih dječaka i 88% spolno zbunjenih djevojčica na kraju prihvaća svoj biološki spol nakon prirodnog prolaska kroz pubertet.“

Zaklada Heritage(https://www.heritage.org/), koja kreira i promovira konzervativne javne politike, ustvrdila je u svibnju 2020. godine:

„Transrodna ideologija sada se promovira u školama, gdje se djecu uči kako je spol fluidan, posjeduje čitav raspon stanja i odvojen od biološkog spola. Osim toga, aktivisti nastoje kazniti svakoga tko se ne slaže s radikalnim planovima liječenja rodno disforične djece. Ti planovi mogu uključivati ‘socijalnu tranziciju’ djece već od 4. godine, terapiju lijekovima koji blokiraju pubertet od 9. godine, spolnim hormonima od 14. godine i operacije od 18. godine. Ova ideologija ugrožava roditeljska prava. U Ohiju je katolička obitelj izgubila skrbništvo nad svojom kćeri kad su se usprotivili liječenju rodne disforije spolnim hormonima.“

Američki kolegij pedijatara (engl. American College of Pediatricians) napisao je 2017. godine u članku pod naslovom „Rodna ideologija šteti djeci“:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Ljudska je seksualnost objektivna biološka binarna osobina: ‘XY’ i ‘XX’ genetski su markeri muškarca i žene, a ne genetski markeri poremećaja. Norma za ljudski život treba biti shvaćena kao ili muško ili žensko. Ljudska je spolnost binarno dizajnirana s očitom svrhom reprodukcije i procvata naše vrste. Ovo se načelo samo po sebi razumije. Izuzetno rijetki poremećaji spolnog razvoja (engl. Disorders of Sex Development, DSD), uključujući, ali ne ograničavajući se na feminizaciju testisa i urođenu hiperplaziju nadbubrežne žlijezde, sva su medicinski prepoznata odstupanja od spolne binarne norme i s pravom se prepoznaju kao poremećaji. Pojedinci s DSD-om (koji se nazivaju i „interspolnim“) ne čine treći spol.

Nitko se ne rađa s rodom. Svatko je rođen s biološkim spolom. Rod (svijest o sebi kao muškarcu ili ženi) sociološki je i psihološki pojam; ne objektivan biološki. Nitko se ne rađa sa sviješću o sebi kao muškarcu ili ženi; ta se svijest razvija s vremenom i, kao i svi razvojni procesi, može biti pogrešno usmjerena djetetovim subjektivnim percepcijama, odnosima i negativnim iskustvima od djetinjstva nadalje. Ljudi koji izjavljuju da se „osjećaju poput suprotnog spola“ ili da su „negdje između“ ne predstavljaju treći spol. Oni ostaju biološki muškarci ili biološke žene. Vjerovanje osobe da je nešto što nije, u najboljem je slučaju znak zbunjenosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.