(VIDEO) U Kini počeli uzgajati svinje veličine polarnih medvjeda

Foto: Snimka zaslona

Zbog kroničnog nedostatka svinjetine nakon epidemije svinjske gripe, Kinezi su počeli uzgajati divovske svinje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preciznije, one teže 500 kilograma, odnosno jednako kao i polarni medvjed, a nakon klanja, neke od tih svinja prodaju se za otprilike 1.500 dolara, što je preko 10.000 kuna. To je i tri puta više od prosječnog prihoda stanovnika Nanninga, glavnog grada kineske provincije Guangxi u kojoj se takve svinje uzgajaju.

Iako su, kako naglašava Bloomberg, 500 kila teške svinje ekstreman primjer rješavanja rastućeg problema nedostatka svinjskog mesa, sama ideja da je veće ujedno i bolje raširila se Kinom, u kojoj se na godišnjoj razini ukupno pojede najviše mesa na svijetu.

Visoke cijene svinjetine u sjeveroistočnoj provinciji Jilin pritisnule su farmere da uzgoje svinje prosječne težine od 175 do 200 kilograma, što je preko 50 kilograma više od prosjeka. No, kako su pojasnili, farmeri žele da njihove svinje budu “najveće što mogu biti”, budući da im je jeftinije svoje svinje učiniti većima nego kupiti nove svinje i svoje farme učiniti brojnijima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim farmera, tom su se trendu priklonili i veliki proizvođači mesa kao što su Wens Foodstuffs, vodeći kineski uzgajivač svinja, Cofco Meat te Beijing Dabeinong Technology. Velike farme, naime, fokusiraju se na rast težine svinja za najmanje 14 posto.

Dodatno, Hu Chunhua, kineski potpredsjednik Vlade, upozorio je kako će situacija biti “izuzetno ozbiljna” u prvoj polovici sljedeće godine, prenosi novac.jutarnji.hr.

“Kini će sljedeće godine nedostajati čak 10 milijuna tona svinjskog mesa, što je više nego što je uopće dostupno u globalnoj trgovini. To znači da nema druge nego povećati domaću proizvodnju – kazao je Chunhua, koji je i tijekom nedavnog posjeta provincija Shandong, Hebei i Henan, inače najvećim po proizvodnji mesa, urgirao da što prije povećaju proizvodnju kako bi se sljedeće godine mogli vratiti na normalnu razinu.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.