Vučić i Putin dogovorili opskrbu Srbije plinom i isplatu dosadašnjih dugova

Srbija i Rusija dogovorile su način isporuke ruskog plina i model isplate dosadašnjih dugova, priopćio je u četvrtak vladin ured za medije u Beogradu nakon sinoćnjeg telefonskog razgovora srbijanskog premijera Aleksandra Vučića i predsjednika Ruske Federacije Vladimira Putina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vučić i Putin su dogovorili način suradnje o svim pitanjima vezanim za isporuke ruskog plina Srbiji i model isplate dugova”, navodi se u priopćenju vlade u Beogradu.

Razgovor je, na inicijativu srbijanske strane uslijedio nakon Putinova posjeta Srbiji 16. listopada, poslije kojeg su beogradski mediji najavili da će Rusija smanjiti isporuku plina Srbiji za trećinu sadašnje količine zbog duga od 200 milijuna eura.

Nakon sinoćnjeg razgovora s predsjednikom srbijanske vlade, Putin je, kako se navodi u priopćenju, “prihvatio molbu premijera Vučića o povoljnijem načinu opskrbe plinom tri velike srbijanske kemijske tvrtke”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Telefonski razgovor Putin-Vučić potvrdio je i Kremlj, ne navodeći konkretnije detalje osim da se razgovaralo na inicijativu srbijanske strane i da je Putin “s predsjednikom srbijanske vlade razmotrio tijek realizacije dogovora postignutih u okviru posjeta predsjednika Rusije Srbiji 16. listopada”.

Koncem listopada beogradski mediji su otvorili temu o isporukama ruskog plina i dugovanju Srbije za dosadašnje isporuke, a da postoji dug od oko 2000 milijuna dolara neizravno je potvrdila i potpredsjednica vlade i donedavna ministrica energetike Zorana Mihajlović. Po tvrdnjama medija, Rusija je bila spremna smanjiti isporuku plina Srbiji za približno trećinu – oko 28 posto, jer je Putin “nezadovoljan odnosom Beograda prema otplati dosadašnjih dugova” za plin.

Beogradski list “Danas” je, pozivajući se na neimenovane izvore bliske srbijanskoj vladi, naveo kako je Putin tu odluku donio nezadovoljan ishodom posjeta Beogradu, jer je navodno srbijanski premijer Vučić odbio potpisati protokol kojim se regulira vraćanje duga za ruski plin po kojem bi Srbija do ožujka sljedeće godine trebala platiti 200 milijuna dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iz nekoliko izjava srbijanskih dužnosnika potom se moglo zaključiti da je Srbija u mogućnosti isplatiti polovicu tog duga. “S Rusijom imamo partnerske odnose. Naš ukupan dug je 200 milijuna dolara. Spremni smo vratiti 100 milijuna ubrzo, ali moramo raditi kao partneri i razgovarati svaki dan”, rekla je Zorana Mihajlović.

List “Danas” naveo je kako je Vučić odbio potpisati isplatu duga Srbije do ožujka “jer smatra taj Putinov zahtjev neumjesnim” s obzirom na činjenicu da “Rusija preko Naftne industrije Srbije (NISI) uveliko profitira na Srbiji”.

Zalihe u skladištu plina u Banatskom Dvoru, u Vojvodini, u slučaju krize dovoljne su za oko tri mjeseca opskrbe kućanstava, plinskih kotlovnica i prehrambene industrije, ali se s tim količinama ne može računati na cijelo zimsko razdoblje, a poglavito ne i za opskrbu velikih industrijskih potrošača.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Srbiji je prosječna dnevna zimska potrošnja plina, bez gospodarstva, od 10 do 13 milijuna kubičnih metara, a iz skladišta u Banatskom Dvoru može se dnevno povući najviše do 4,5 milijuna kubika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.