Washington u izvješću više ne spominje Golan kao teritorij pod izraelskom okupacijom

Foto: Getty images

U svom godišnjem izvješću o ljudskim pravima u svijetu objavljenom u srijedu Sjedinjene Države više ne govore o sirijskom Golanu kao o teritoriju koji je “Izrael okupirao”, premda američki State Department tvrdi da “nema promjene” politike u vezi s tim.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U novoj inačici izvješća Golan se spominje kao teritorij koji je tek “pod izraelskom kontrolom”.

Odgovarajući na pitanje o toj promjeni koja nije nimalo bezazlena jer je riječ o vrućoj bliskoistočnoj temi, visoki američki dužnosnik je rekao pred novinarima u Washingtonu da “nema promjene” u “politici prema tim teritorijima i prema nužnosti mirnog rješenja”.

“Ovo pitanje nije povezano s ljudskim pravima, to je pitanje pravnog statusa”, istaknuo je Michael Kozak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pokušavamo sačiniti izvješće o stanju ljudskih prava na tom području i zato moramo pokušati pronaći način kako bismo opisali mjesto o kojemu se govori. A kako ‘okupirani teritorij’ ima pravno značenje, mislim da se radije htjelo upotrijebiti zemljopisni opis”, dodao je.

Jezična promjena je već postojala u tom izvješću za 2018. Premda je sve dotad jedno poglavlje bilo posvećeno “Izraelu i okupiranim teritorijima”, ove je godine preimenovano u “Izrael, Golan, Zapadna obala i Gaza”.

Izrael je u Šestodnevnom ratu 1967. osvojio velik dio Golanske visoravni i 1981. ga pripojio svom teritoriju. Međunarodna zajednica nikad nije priznala tu odluku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Utjecajni američki senator Lindsey Graham, saveznik predsjednika Donalda Trumpa, rekao je u ponedjeljak u prigodi posjeta okupiranom i anektiranom dijelu Golana da će se zauzimati da SAD prizna izraelski suverenitet na toj strateškoj visoravni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.