WWF: polovica lokacija Svjetske prirodne baštine ugrožena zbog industrije

Industrijska aktivnost poput rudarstva i sječe drveća ugrožava gotovo polovicu lokacija koje su na popisu Svjetske prirodne baštine, od australskog Velikog koraljnog grebena do utvrde Inka Machu Picchu u Peruu, priopćio je u srijedu Svjetski fond za zaštitu prirode (WWF).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

WWF je pozvao tvrtke na poštivanje apela UN-a da se sve te lokacije proglase područjima slobodnima od eksploatacije nafte i plina, iskopavanja ruda, neodržive proizvodnje drva za građu i prekomjernog izlova ribe.

Ukupno 144 lokacije na popisu Svjetske prirodne baštine od 229 diljem svijeta su ugrožene, pokazala je studija WWF-a i američke konzultantske tvrke Dalberg Global Development Advisors.

“Ovo je zapanjujuće”, rekao je glavni direktor WWF-a Marco Lambertini za Reuters. “Mi se ne protivimo razvoju, mi se protivimo loše planiranom razvoju”, istaknuo je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među ugroženima su Veliki koraljni greben, utvrda Machu Picchu u Andama, močvarno područje Everglades u SAD-u, ekvadorski otoci Galapagos i ruski vulkani Kamčatke. Odbor UNESCO-a za svjetsku baštinu svrstao je Everglades među lokacije koje su “u opasnosti”, što je teža kategorija i u njoj je 18 takvih lokacija.

Mechtild Rossler, direktorica Centra UNESCO-a za svjetsku baštinu u Parizu, izjavila je da pozdravlja takva nevladina izvješća kao pomoć u podizanju svijesti o rizicima.

Samo su neke tvrtke poslušale opetovane pozive UN-a da se drže dalje od tih područja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međunarodno vijeće rudarstva i metala, koje okuplja velike tvrtke, pristalo je 2003. držati se podalje od lokacija na popisu Svjetske baštine. Neke naftne i plinske tvrtke, kao što su Total i Shell, dale su slična obećanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.