Zaraćene strane u Južnom Sudanu uništavaju faunu

Zaraćene strane u Južnom Sudanu su masakrirale, izlovile i pojele alarmantno visok broj divljih životinja i tako razorile jednu od najbogatijih populacija Afrike, objavila je u srijedu jedna skupina za zaštitu okoliša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlada i pobunjeničke postrojbe, u čijem je sukobu od prosinca 2013. smrtno stradalo više desetaka tisuća ljudi, gotovo su iskorijenile populaciju slonova u svojoj mladoj zemlji, upozorio je Paul Elkan iz nevladine organizacije Wildlife Conservation Society (WCS).

“To je tragedija, sukob ima stravične posljedice”, rekao je Elkan AFP-u telefonom iz Jube, glavnog grada Južnog Sudana, gdje s vlastima surađuje u izgradnji parkova i zaštiti mjesne faune.

“Traumatizirani slonovi iz Južnog Sudana na rubu su provalije, a sukobi koji se nastavljaju prijete da ih gurnu preko njega, u potpuno istrebljenje”, ocijenio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Južnom Sudanu je 1970.-ih bilo oko 80.000 slonova. Na kraju građanskog rata (1983.-2005.), kad se činilo da su potpuno istrijebljeni, WCS je pronašla 2.500 jedinki koje su preživjele skrivajući se u močvarama.

Posljednjih mjeseci gotovo trećina slonova koje WCS satelitski prati nestala je.

“Svjedočimo golemim gubicima u manje od godinu dana”, rekao je Elkan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

WCS ističe da je točno prebrojavanje slonova iz letjelica na malim visinama neizvedivo jer su zrakoplovi mete zaraćenih strana i nekoliko ih je srušeno od početka sukoba.

Američki ekolog Elkan, koji godinama živi u Južnom Sudanu, dodao da potvrđeni nestanak 30 posto slonova ukazuje na masakr puno većih razmjera koji se zasad ne mogu utvrditi.

Uz slonove, na meti krivolovaca su i žirafe i antilope koje ubijaju mačetama kako bi se osigurala hrana za desetke tisuća boraca dviju zaraćenih strana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.