Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij odbacio je važnost prve izvozne pošiljke žitarica iz Ukrajine otkako je Rusija izvršila invaziju na tu zemlju, rekavši da je to samo dijelić uroda koji Kijev mora prodati kako bi pomogao u spašavanju svog uništenog gospodarstva, javlja Reuters.
Zelenskij je to rekao putem videa studentima u Australiji u srijedu, nakon što je inspekcija broda završena u Turskoj. Brod sada nastavlja prema svom konačnom odredištu u Libanonu prema sporazumu usmjerenom na ublažavanje globalne prehrambene krize.
Inspekcija broda
Brod Razoni isplovio je iz ukrajinske luke Odesa na Crnom moru rano u ponedjeljak noseći 26.527 tona kukuruza u libanonski Tripoli. Uslijedilo je to nakon što je prošlog mjeseca, uz posredovanje UN-a, postignut dogovor o izvozu žitarica i gnojiva između Moskve i Kijeva – rijedak diplomatski napredak u ratu.
> Analiza: Sankcije nemaju utjecaja jer su se Rusi okrenuli konzumaciji domaćih proizvoda
> Rusija će zaraditi 600 milijuna dolara na čeliku iz ukrajinskih tvornica i luka?
Ali Zelenskij je, govoreći preko prevoditelja, rekao da je potrebno više vremena da se vidi hoće li uslijediti druge pošiljke žitarica.
Inspekcija broda trajala je nešto manje od sat i pol, prenio je AFP.
Inspekciju su obavili ruski, ukrajinski i turski stručnjaci te osoblja UN-a koje radi u Zajedničkom koordinacijskom centru (JCC) u obližnjem Istanbulu.
Plovidba je omogućena nakon što su Ankara i Ujedinjeni narodi prošlog mjeseca posredovali u postizanju sporazuma o izvozu žitarica i gnojiva između Moskve i Kijeva.
Tri broda mogu dnevno napustiti ukrajinske luke umjesto jednog, rekao je u utorak visoki turski dužnosnik, nakon što je prvi brod za prijevoz žita uspješno isplovio iz Odese i nakon inspekcija dobio dozvolu za prolazak kroz Bospor.
Tri broda dnevno
Uskoro bi tako, prema najavama, iz ukrajinskih luka mogla dnevno isplovljavati po tri broda, umjesto jednog, kako se ranije najavljivalo.
Glasnogovornik UN-a Stephane Dujarric rekao je da se u srijedu planira više isplovljavanja iz Ukrajine, dodajući da je izvoznim ugovorom obuhvaćeno oko 27 brodova.
Gerhard Schroeder: Kremlj želi pregovarati
Dogovor između Kijeva i Moskve o deblokadi ukrajinskog izvoza žitarica mogao bi otvoriti put prema mogućem primirju, rekao je u srijedu bivši njemački kancelar Gerhard Schroeder.
Dobra vijest je da Kremlj želi pregovarati, rekao je Schroeder u srijedu za tjednik Stern i televiziju RTL/ntv, nakon što se susreo s Putinom u Moskvi prošli tjedan.
– Prvi uspjeh je dogovor oko izvoza, možda se to polako može proširiti do primirja, kazao je bivši čelnik njemačkih socijaldemokrata, kancelar od 1998. do 2005., koji je kritizirao rat u Ukrajini, no odbio osuditi Putina.
Moskva je u međuvremenu optužila Sjedinjene Države da su izravno uključene u rat, ne samo kroz pošiljke naoružanja, navodi Reuters.
Rusko ministarstvo obrane tvrdi da izjave za britanski Telegraph Vadima Skibitskija, ukrajinskog vojnog obavještajca, pokazuju da je Washington dio sukoba.
Uloga Amerikanaca
Skibitskij je britanskom mediju rekao da se američki i ukrajinski obavještajci savjetuju prije napada te da Washington daje veto na neke mete, no da američki dužnosnici ne daju izravno informacije o ciljevima.
Sve to jasno dokazuje da je Washington, suprotno tvrdnjama Bijele kuće i Pentagona, izravno uključen u sukob u Ukrajini, priopćilo je rusko ministarstvo obrane u utorak.
Bidenova vlada je izravno odgovorna za sve raketne napade, odobrene u Kijevu, na rezidencijalna područja i civilnu infrastrukturu u naseljenim dijelovima Donbasa i drugim regijama koji su rezultirali masovnim smrtima civila.
Washington još nije odgovorio na ove optužbe, no Pentagon je odbacio tvrdnje Moskve da je uništila šest američkih raketnih sustava HIMARS. Rusija ponavlja kako uništava to naoružanje, no zasad nije dala dokaze za to, objavio je HRT.
Tekst se nastavlja ispod oglasa