Žigmanov upozorava da pozitivno ozračje na sastancima MMO, brine ‘simulativni pristup’ sa srbijanske strane

Foto: Fah

Predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov ocijenio je u srijedu, u telefonskom javljanju hrvatskim medijima u Vojvodini, kako je ozračje na sjednicama Mješovitoga međudržavnog odbora Hrvatske i Srbije (MMO) pozitivno, ali da postoji „simulativni pristup“ pojedinih predstavnika srbijanskih državnih tijela kada je u pitanju traženje rješenja za probleme hrvatske manjine u Srbiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnik DSHV-a, jedine političke stranke Hrvata u Vojvodini, dio je tročlanog izaslanstva hrvatske manjine na osmom zasjedanju MMO-a Hrvatske i Srbije, koji je u utorak održan u Zagrebu, a srijedu je nastavio s radom u Pakracu.

Žigmanov je rekao kako su ukazali na realizaciju preporuka koji se tiču položaja hrvatske manjine u Srbiji te da su pohvalili pozitivne pomake u obrazovanju na hrvatskom jeziku.

„Ali iskazali smo i određenu vrstu nezadovoljstva u ključnim područjima koji određuju položaj Hrvata u Srbiji – našu podzastupljenost u predstavničkim tijelima, na lokalnoj razini, kao i u izvršnim segmentima vlasti. Nezadovoljni smo i zbog inertnosti državnih tijela te izostanka njihova proaktivnog odnosa u rješavanju naših problema. Ukazali smo i na onemogućavanje provođenja legalnih i legitimnih prava pripadnika hrvatske zajednice“, naveo Žigmanov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je ocijenio kako je ozračje na sastancima pozitivno, demokratsko, „ali i dalje izostaje, kada je u pitanju srbijanska strana, spremnost da se na preporuke odgovori činjenicama, s onim što je učinjeno, koje su konkretne mjere poduzete“.

„Tu nailazimo na određenu vrstu simulativnog pristupa pojedinih predstavnika vlasti državnih tijela iz Srbije“, izjavio je čelnik DSHV-a.

Dodao je kako je ipak pozitivno što je sastanak organiziran samo godinu dana poslije prethodnog, održanog u Beogradu i Monoštoru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

MMO je zajedničko tijelo Srbije i Hrvatske čija je zadaća zaštita i unapređenje prava srpske i hrvatske manjine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.