Znanstvenici odavno tvrde da mogu stvarati kišne oluje – više od 50 puta napravili su ih u UA Emiratima!

oluje
Foto:iStock

Danas u javnosti, posebno među običnim ljudima, vladaju dileme i prijepori može li današnja znanost utjecati i krerirati klimatske prilike, stvaranje umjetnih kiša ili oluja. Podsjećamo, još 2011. svjetski i hrvatski mediji objavili su vijest da je moguće stvaranje umjetnih kiša i oluja, što je potvrđeno u praksi u Ujedinjenim Arapskim Emiratima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Umjetne su oluje stvarale tuču, olujne udare vjetra pa čak i snažne munje, ostavljajući lokalno stanovništvo s brojnim pitanjima.

Stanovnici pustinje koji svoj surovu okolinu žele pretvoriti u profitabilnu, samodostatnu oazu u kojoj rastu biljke, upravo su postali korak bliže ispunjavanju tog cilja. Naime, znanstvenici u Abu Dhabiju tvrde kako su tijekom vrhunca ljeta 2010. godine više od 50 puta stvorili umjetne kišne oluje iz vedra neba, piše jutarnji.hr

Prema pisanju Arabian Businessa, oluje su dio tajnog projekta kojeg podržava Švicarska, a kojeg je zatražio šeik Khalifa bin Zayed Al Nahyan, predsjednik Ujedinjenih Arapskih Emirata te vođa Abu Dhabija .

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Uloženi milijuni, a ništa nije funkcioniralo: Zašto Sustav za upozoravanje nije upozorio građane?

‘Weathertec’, klimatski projekt vrijedan oko jedanaest milijuna dolara koristi ionizatore, koji podsjećaju na velika sjenila za lampe, kako bi stvorio polje negativno nabijenih čestice od čega se potom stvaraju oblaci.

– Projekt trenutno funkcionira na području regije Al Ain . Počeli smo u lipnju 2010. i do sada postigli stvaranje brojnih padalina – objasnio je Helmut Fluhrer, osnivač Metro Systems International, švicarske kompanije koja stoji iza projekta.

Dodao je kako su tijekom 122 dana ljetnih mjeseci, ionizatori uključeni 74 puta kada je vlaga zraka dosegla potrebnih 30 posto ili više. Umjetne su oluje stvarale tuču, olujne udare vjetra pa čak i snažne munje, ostavljajući lokalno stanovništvo s brojnim pitanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Projekt ima brojne primjene. Jedna od najvažnijih je sigurno dovođenje vode u sušna područja – zaključio je profesor Hartmut Grassl, bivši direktor instituta za tehnologiju Max Planck.

Meteo Systems podnio je patentnu prijavu 4. veljače 2010. za novu tehnologiju, koju naziva Weathertec. Patentna aplikacija opisuje “metode i uređaje za modificiranje atmosferskih uvjeta, poznatih u ovom kontekstu kao modificiranje vremena, pojačavanjem električnih sila koje djeluju na i između čestica atmosferskog zraka kao što su čestice vode, aerosoli, molekularne nakupine i molekule vode koje posjeduju vlastiti električni dipolni trenutak”, piše emwis.org

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.