Na današnji dan 20. travnja 1816. rođen je hrvatski polihistor, jezikoslovac, publicist i prirodoslovac slovačkog podrijetla.
S nepune 23 godine došao je u Hrvatsku, naučio hrvatski, prihvatio novu domovinu kao svoju i sve njezine probleme te postao jedan od najistaknutijih hrvatskih javnih, kulturnih i znanstvenih djelatnika druge polovice 19. stoljeća.
Utemeljiteljem je hrvatskoga znanstvenog nazivlja.
Bogoslav Šulek rođen je u Sobotištu (Slovačka), 1816. godine. Pučku školu pohađao u Sobotištu, evangelički licej u Požunu (Bratislava).
Pošto je u Bratislavi 1838. diplomirao pravo i (evangeličku) teologiju, mladi Slovak Bogoslav (Bohuslav) Šulek s nepune 23 godine došao je u Hrvatsku, naučio hrvatski, prihvatio novu domovinu kao svoju i sve njezine probleme te postao jedan od najistaknutijih hrvatskih javnih, kulturnih i znanstvenih djelatnika druge polovice 19. stoljeća.
Ne zaredivši se za pastora i ne mogavši poći na studij u Jenu, u studenome 1838. godine dolazi k bratu u Brod na Savi, uspostavlja vezu s Ljudevitom Gajem (1839.) i od jeseni iste godine u Zagrebu radi u tiskari Franje Župana.
Ni u Hrvatskoj ni u Europi u 19. stoljeću onako uska stručna i znanstvena specijalizacija kakva je prevladala od 20. st. nije bila osobito raširena pojava, a Šulek se u svojim zanimanjima i bavljenjima isticao gotovo renesansnom svestranošću.
Jedan od prvih profesionalnih novinara u Hrvatskoj
Zahvaljujući svestranoj naobrazbi, poznavanju različitih europskih jezika, darovitosti i maru svestranost ga nije odvodila u diletantizam.
Svojim djelovanjem i svojim prinosima zadužio je hrvatsku kulturu, publicistiku, školstvo i znanost.
Na nekim je područjima bio ponajprije popularizator (npr. u fizici i kemiji), poticatelj i usmjerivač (npr. u glazbi, šumarstvu, vojnom nazivlju), ali je na drugima dao svoj nezaobilazan znanstveni doprinos (primjerice u botanici, leksikografiji ili u priređivanju povijesno-pravnih dokumenata).
Šulek je bio jedan od prvih profesionalnih novinara u Hrvatskoj koji je pratio i raščlanjivao sve bitne probleme hrvatskopga društva i i hrvatskoga naroda, uređivao je nekoliko ključnih časopisa od kojih je nekima bio i osnivač, usmjeravao hrvatsku kulturnu i znanstvenu javnost prema dostignućima europske znanosti i politike.
Kao pristaša zagrebačke jezikoslovne škole znatno je utjecao na razvitak hrvatskoga standardnoga jezika.
Pisao je također o fizici i kemiji, botanici i šumarstvu, jeziku, pravu i drugim područjima. Ne samo što je svojom razgranatom djelatnosti znatno pridonio nastanku i razvoju hrvatskoga strukovnoga i zanstvenoga nazivlja, nego je sustavno popisivao, uređivao i usklađivao znanstveno nazivlje cijelih struka i područja djelatnosti.
Otac hrvatskoga znanstvenog nazivlja
Leksikografska djela donijela su Šuleku naslov „oca hrvatskoga znanstvenog nazivlja” jer su po dosegu, opsegu i pristupu te utjecaju na ne samo onodobne jezične tijekove bez premca u hrvatskoj leksikografiji 19. stoljeća.
Neki od strukovnih i znanstvenih naziva koje je predložio nisu preživjeli, ali se u hrvatskom još i danas rabe stotine riječi koje je Šulek preuzeo iz češkoga ili slovačkoga, iz velikih jezika ili ih je sam stvarao prema sustavnim načelima i kriterijima.
Od 1866. bio je član Jugoslavenske akademije (JAZU, danas Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti), a od 1874. do svoje smrti njezin tajnik.
U doktora znanosti promaknut je 1867. godine na temelju disertacije o Ruđeru Boškoviću.
Umro je 30. studenoga 1895. u Zagrebu, a pokopan je na zagrebačkom Mirogoju.
Stotine njegovih riječi i danas se upotrebljavaju. Među njima su najčešći slavenizmi (bohemizmi, slovakizmi), internacionalizmi i njegove novotvorenice.
Može se bez pretjerivanja reći da je hrvatsko nazivlje na području društvenih i prirodnih znanosti, tehnologije i urbane civilizacije nezamislivo bez njega.
Zahvaljujući tomu, Šulek spada u najuži krug najutjecajnijih hrvatskih jezikoslovaca u povijesti.
Tekst se nastavlja ispod oglasa Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: Narod.hr
Photo: commons.wikimedia.org
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.