U 100. godini umrla izraelska špijunka, “biser Mossada”

Foto: Thinkstock

Shlomit Kishik-Cohen, izraelska špijunka s nadimkom “biser Mossada”, umrla je u ponedjeljak u 100. godini, pišu izraelska glasila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kishik-Cohen je dugo radila u susjednom Libanonu, gdje je pomagala u prelasku Židova iz Libanona i drugih arapskih zemalja u Izrael. Tako je pomogla da oko tisuću Židova iz Libanona dođe u Izrael.

“Zbogom (…) najbolja izraelska špijunko u Libanonu”, piše u ponedjeljak dnevnik Yediot Aharonot.

Ta žena, poznata i pod nadimkom “Shoula”, rođena je 1917. u Argentini u židovskoj obitelji koja se preselila u Jeruzalem dok je ona bila dijete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon udaje za bogatog trgovca, libanonskog židova Josepha Cohena koji je bio 20 godina stariji od nje, dolazi u Bejrut gdje počinje volonterski raditi za buduću židovsku državu.

Nakon stvaranja države Izraela priključila se Mossadu za koji je od 1947. do 1961. prikupljala vojne obavještajne podatke iz Sirije i Libanona.

Govorila je da mužu nikada nije otkrila ništa o svom poslu i da je dvojicu sinova uspjela poslati u Izrael.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Shoula” je 1961. uhićena u Libanonu, gdje je osuđena na smrt, ali joj je kazna nakon žalbe promijenjena.

Bila je dio tada “veoma važne, ako ne i najvažnije špijunske mreže”, rekao je u dokumentarnom filmu Al Jazeere prikazanom 2016. Sami al Khatib, bivši čelnik libanonske obavještajne službe.

Oslobođena je u razmjeni zatvorenika nakon izraelsko-arapskog rata u lipnju 1967., nakon čega je s obitelji živjela u Jeruzalemu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.