Čišćenje Big Bena

Foto: Fah

Tim stručnjaka počeo je posao koji zahtijeva glavu za visine – čišćenje sata koji je jedna najpoznatijih od britanskih znamenitosti, Big Ben koji je dio palače Westminster.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stručnjaci koji ispituju površinu Big Bena viseći na konopcima nose zaštitu na ušima kako bi zaštitili svoj ​​sluh od zvuka zvona.

Za ovaj posao predvidjeli su jedan radni tjedan – po jedan dan za svaki od četiri sata lica, te dodatni dan u slučaju da vremenske prilike budu nepogodne za posao na 95,7 metara visokom tornju, koji iako poznat kao Big Ben službeno nosi naziv Elizabetin toranj.

Sat je posljednji put očišćen 2010. i, nakon što uklone svu prljavštinu koja je izgradila od tada, tehničari će provesti fotografsko istraživanje kako bi provjerili brojčanike za štetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svako lice sata je sastavljeno od 312 komada bijelog stakla povezanog okvirom od lijevanog željeza.

Sat je instaliran u travnju 1859., ali isprva nije radio jer su kazaljke za minute od lijevanog željeza bile preteške.

Nakon što su ih zamijenili lakšima, izrađenima od bakra, sat je uspješno počeo raditi 31. svibnja 1859.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sat će i dalje pratiti vrijeme tijekom procesa čišćenja, izuzev one strane koja će biti u procesu čišćenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.