Europska svemirska agencija razmišlja o gradnji ‘lunarnog sela’

epa04953274 The super moon rises above Tirana, Albania, 27 September 2015. This September's full moon is scheduled for early 28 September shortly before 5 a.m., coinciding with a total lunar eclipse, when the moon passes through the earth's shadow. EPA/ARMANDO BABANI

Prošlo je 50 godina od kada je čovjek stupio na Mjesec, a novi direktor Europske svemirske agencije (ESA) Johann-Dietrich Woerner sada želi na tom Zemljinom satelitu sagraditi “lunarno selo”, doznaje se u utorak iz znanstvene zajednice nakon netom održanog Međunarodnog kongresa astronautike u Jeruzalemu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zašto ne bismo sagradili lunarno selo”, zapitao se Woerner koji je pojasnio da bi selo na Mjesecu moglo predstavljati zamjenu za Međunarodnu svemirsku postaju (ISS) i polaznu točku za putovanja u nove, daleke destinacije kao što je Mars.
Po njegovim riječima, lunarno selo bilo bi smješteno na dijelu Mjesečeve površine koja se ne vidi sa Zemlje i ne bi se radilo o tek par kuća, gradskoj vijećnici i crkvi već bi se radilo o međunarodnoj koloniji koja bi se izgradila pomoću robota i koja bi omogućila izvođenje raznih znanstvenih misija.
Gašenje ISS-a je predviđeno za 2024. godinu pa Woerner vjeruje da je vrijeme za planiranje naredne faze čovjekova prisustva u svemiru.
Selo, u stvari razbacane naseobine, moglo bi se, tvrdi čelnik ESA-e, izgraditi u dubokim kraterima na površini Mjeseca koji bi stanovnike štitili od opasnosti poput kozmičke radijacije, mikrometeora i nepogodnih temperatura
“Moramo razmišljati o budućnosti dalje od ISS-a. Moramo planirati izgradnju svemirskog broda koji će biti kadar proučavati mikrogravitaciju u niskoj Zemljinoj orbiti”, objasnio je Woerner.

Također dodaje da bi prvi stanovnici bili znanstvenici i istraživači, ali i da poduzetnici već razmišljaju kako pronaći način za iskorištavanje prirodnih Mjesečevih resursa, poput zlata, kobalta, željeza, platine, paladija, wolframa i helija-3.

“Otišli smo na Mjesec prije 50 godina i moramo znati da danas imamo više mogućnosti s iPhone-ima nego kompjutorima koji su poslali čovjeka u svemir. Eksponencijalni tehnološki rast nam omogućuje da učinimo stvari koje prije nisu bile moguće”, kazao je Naveen Jain, jedan od poduzetnika koji radi s NASA-om i suosnivač tvrtke Moon Express.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako NASA igra veliku ulogu u komercijalnom lunarnom istraživanju, postoji prostor i za ostale svemirske agencije da preuzmu čelnu ulogu u naseljavanju Mjeseca i razvijanju svemirskog turizma.

I vrlo brzo, novo atraktivno europsko mjesto za godišnji odmor moglo bi imati predivan, najbožanstveniji pogled na planet Zemlju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.