Južnokorejke će prve premašiti prosječnu životnu dob od 90 godina

Foto: fah

Južnokorejke će biti prve koje će premašiti očekivanu prosječnu životnu dob od 90 godina, pokazalo je novo istraživanje objavljeno u srijedu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Znanstvenici s Imperial College London analizirali su sa stručnjacima Svjetske zdravstvene organizacije podatke iz 35 visoko razvijenih država i zemalja u razvoju kako bi predvidjeli kako će se mijenjati očekivano trajanje života do 2030.

Prema rezultatima istraživanja objavljenima u stručnom medicinskom časopisu Lancet djevojčice rođene u Južnoj Koreji 2030., prema očekivanjima, živjet će najdulje odnosno prosječno 90,8 godina dok će dječaci rođeni u toj godini u Južnoj Koreji živjeti prosječno 84,1 godine što je među najvišim na svijetu.

Voditelj istraživanja Majid Ezzati kaže da su znanstvenici nekad vjerovali da je prosječnu životnu dob od 90 godina nemoguće ostvariti no da njihovo istraživanje pokazuje da to više nije slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne vjerujem da je na vidiku gornja granica očekivanog životnog vijeka, ako uopće postoji”, kaže Ezzati.

On objašnjava južnokorejsku dugovječnost mogućim faktorima poput kvalitetne prehrane u djetinjstvu, niskog krvnog tlaka, malog broja pušača, pristupačnosti kvalitetne zdravstvene skrbi i napretka zdravstvenih spoznaja i tehnologije.

Istraživanje pokazuje da će do 2030. SAD imati najkraći očekivani životni vijek među visoko razvijenim zemljama te će se izjednačiti sa srednje razvijenim zemljama poput Meksika i Hrvatske i prosječni očekivani životni vijek za te tri zemlje iznosit će 83,3 godine za žene i 79,5 za muškarce.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Japan, u kojem danas žive najdugovječnije žene jedna je od zemalja u kojem će se najsporije povećavati očekivano trajanje života do 2030. Isti će biti slučaj, osim za SAD ili Hrvatsku, i sa zemljama poput Švedske, Grčke, Makedonije ili Srbije.

U Europi Francuskinje i Šveđani najdulje će živjeti – Francuskinje prosječno 88,6 godina a Šveđani prosječno 84,1 godinu.

Ezzati kaže kako rezultati istraživanja pokazuju da zemlje moraju pažljivo planirati kako se nositi sa starenjem stanovništva, uključujući rješavanje pitanja mirovina, dobi za umirovljenje i zdravstvene zaštite.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.