Koja imena roditelji u Hrvatskoj daju svojoj djeci – koja su nekada bila popularna, a koja danas?

Dolazak bebe u obitelj često se smatra najljepšom stvari koja vam se može dogoditi. Mnogi imena biraju već tijekom svog djetinjstva, no mišljenja se često promijene kada stvarno dođu u situaciju da im je prinova na putu. Kako smo već pisali treba biti oprezan jer vaš izbor može djetetu zagorčati život pa čak i trajno ili dok ne postane punoljetno i promijeni ime.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stanje u Hrvatskoj

Zanimljvo je pogledati stanje u Hrvatskoj kada su u pitanju imena koja roditelji daju djeci. Najveći broj imena koja roditelji daju djeci u Hrvatskoj su stara narodna imena južnih Slavena, možda čak i u većem broju biblijska i svetačka imena koja su došla s pokrštavanjem naroda, a mnogo je i talijanskih imena, navodi se na stranici imenazadjecu.com.

Podaci matičnih ureda u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini, Srbiji i Crnoj Gori, pokazuju kako su najpopularnija imena koja su roditelji davali djeci u protekloj godini bila Luka za dječake i Ana za djevojčice. Dječacima su nakon Luke najviše davana imena Ivan, Marko, David, Filip, Petar, Josip i Jakov, a djevojčice se osim Ane najviše odazivaju na imena Marija, Mia, Lucija i Sara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se ovi podaci usporede s popularnim imenima koja su korištena godinama prije zanimljivo je kako je ime Luka već petu godinu za redom najučestalije kod dječaka. Lana je vladala pet godina, zatim je u prednost prešla Lucija, pa Petra i sada Ana.

Povijesni pregled

Pogleda li se povijesno mijenjanje imena u Hrvatskoj, također se mogu vidjeti zanimljive stvari. Na primjeru ime Marija koje je bilo jako popularno u 50-im godinama prošlog stoljeća, pa su se u 60-im i 70-im godinama pojavile brojne Marice i Mirjane, te Vesne i Snježane, a kako su išle 70-te sve je više različitih imena, pa tako popularne postaju Ivane u najvećem dijelu Hrvatske, no ima i Marija, Ana, Sanja, Marina, Sandra, Mirjana, Danijela i Snježana. U 80-tim Ivana obara rekorde popularnosti, dok se u 90-im “bori” s Anom i Lucijom. Nakon 2000. godine kreću s popularnošću imena Lucija, Ana, Petra i Lana, navodi se na stranici Nisam lingvist.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po pitanju muških imena, u 30-tim godinama prošlog stoljeća popularni su Ivan, Ante i Stjepan, isto se nastavlja i u 40-im godinama, dok u 50-im dolazi i ime Ivo. 60-te godine su priča za sebe, pa tako je manje Ivana, a više Ivica, tu su i Milan i Damir te Željko. Već u 70-im popularan je veći broj imena: Ivica, Igor, Mario, Ante, Željko i Tomislav. Tijekom 80-ih Ivan se vraća na prvo mjesto popularnosti, a manje su popularni Mario, Marko i Nikola. Gotovo isto je i u 90-im godinama gdje Ivan drži tron, a slijede ga Marko i Matija. Nakon 2000. godine na mjesto najpopularnijih smjestili su se Ivan i Luka.

Imena se mijenjaju

Spomenimo i kako imena s vremenom mijenjaju svoj oblik, postaju modernija. Tako je primjerice Ivica postao Ivano, Ivanka je postala Ivana, a s vremenom su se i ta imena skraćivala pa smo došli do imena Ivo i Iva. No, to su samo neki primjeri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čest motiv pri odabiru imena bila je i popularnost glazbenih, sportskih zvijezda, radijskih ili televizijskih zviezda. Kao što su mnogi dječaci nekada dobivali ime Ivica zbog Ivice Šerfezija, tako je donedavna poneki Ivano dobio po uzoru na rukometaša Ivana Balića, ili čak Ante u spomen na generala Antu Gotovinu.

U moru zanimljivosti o imenima, spomenimo i prvu Hrvatsku predsjednicu Kolindu Grabar Kitarović koja je, kako je napisala u biografiji, ime dobila po tada popularnoj pjesmi “Kolinda”. Otac joj je želio sina i zbog toga nije pripremio žensko ime, a majka joj je iz inata dala ime Kolinda, po pjesmi koju je pjevušio dok ju je vozio na putu do bolnice. Hoće li zbog prve hrvatske predsjednice za 7 godina neka djevojčica u školi dići ruku kad učiteljica prozove ime “Kolinda”, vidjet ćemo. Za sada nije primijećen porast imena Zoran, Branko, Vesna ili Ivo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.