Slonov nos najfiniji u životinjskom svijetu

Slonov nos nije samo vrlo dug, on je i najosjetljiviji u životinjskom svijetu, tvrdi studija japanskih znanstvenika objavljena u listu Genome Research.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Genom afričkog slona ima najveći broj gena koji se odnose na olfaktivne (mirisne) receptore, gotovo 2.000, tvrde znanstvenici.

To znači da je u slona osjetilo mirisa pet puta razvijenije nego u čovjeka i dva puta jače nego u psa. Konačno, prema studiji, slon je pretekao i dosadašnjeg šampiona u životinjskom svijetu – štakora.

“Očito, slonov nos nije samo dug, on je i najuspješniji”, kazao je voditelj studije Yoshihito Niimura sa sveučilišta u Tokiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Način funkcioniranja olfaktivnih gena slona nije još dobro shvaćen, no očito im je pomogao da prežive kroz evoluciju. Osjetilo njuha omogućuje životinjama da pronađu hranu i partnera te izbjegnu predatore.

Znanstvenici su u studiji usporedili mirisna osjetila slonova s 13 drugih životinja, među kojima su koze, zečevi, indijsko prase, krave ili čimpanze.

Primati i ljudi imaju najslabije gene za miris, otkriva studija, a Niiumura objašnjava da je to možda posljedica jakog razvoja osjetila vida.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.