Smiju li žene starjeti? Vogue okupio ikone modelinga i ‘pomladio’ ih do neprepoznatljivosti

vogue
Foto: snimka zaslona

Popularni modni časopis Vogue za rujansko izdanje okupio je legendarnu postavu: Naomi Campbell, Cindy Crawford, Lindu Evangelista i Christy Turlington. Ikone modelinga, danas u 50-im godinama, i dalje su prekrasne, no očito ne i Vogueu. Zašto? Popularni časopis fotošopirao je sve četiri žene toliko da nije vidljiva nijedna bora i da im lica doslovno bliješte. Umjesto poruke o ženstvenosti i ljepoti koje dolaze sa starenjem, što Vogue ovim poručuje ženama?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žene koje su “harale” 90-ih i godinama definirale ideju ženske mode Naomi Campbell, Cindy Crawford, Linda Evangelista And Christy Turlington krase američku i britansku naslovnicu Voguea za rujan. Ista ekipa pojavila se na naslovnici i prije 1990. (tada je s njima pozirala i pokojna Tatjana Patitz).

Smiju li žene starjeti?

“Ta naslovna slika – crno-bijelo, traperice i majice, kombinirajući prirodnu energiju s nadnaravnom ljepotom – najavila je, ne samo početak novog raspoloženja u modi koje će obilježiti godine koje slijede, već je žene utvrdila kao superslavne i supermoćne: supermodeli”, piše urednik u novom broju časopisa Edward Enninful, inače prvi muškarac i prvi crni urednik britanskog Voguea.

>Catherine Deneuve poručuje: Treba znati stariti dostojanstveno

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, 33 godine nakon, čini se prirodna ljepota nije dovoljna. Iako u tekstu piše da su “one super i mogu izgledati bilo kako”, fotografije to ne pokazuju. Dokle ide nametanje standarda ljepote? Žene u 50-im godinama, s blistavim karijerama, i dalje simboli ženstvenosti, fotošopiraju se do neprepoznatljivosti – nijedne bore, nijedne “krive crte lica”, šminka i blještavilo. Što nam to poručuje? Da ne smijemo starjeti? Da žena nije lijepa ako nema na sebi kilogram šminke? Da žena ne smije imati bore ili podočnjake?

Ovakvo prikrivanje starosti i nametanje nerealnih standarda ljepote razljutio je čitatelje časopisa, ali i bivšu urednicu (od 1992. do 2017.) časopisa Alexandru Shulman. Vogue je uređivala od 1992. do 2017., a Daily Mail je komentirala kako je su modeli na fotografiji zapravo ‘crtane verzije’ samih sebe.

“Plastificirane verzije sebe”

“Zašto su, zaboga, morale biti pretvorene u plastificiranu verziju samih sebe, odjevene u sumornu odjeću kao crne udovice i podvrgnute kompjutorskom retuširanju da bi ispale kao crtana verzija onoga što bi glamurozna starija žena mogla biti?”, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodala je da je to posebno čudno s obzirom na to da se Vogue “nedavno pozicionirao oko ideje inkluzivnosti, odbacujući ideju da su konvencionalne definicije ljepote relevantne za izbor naslovnica.”

Daily Mail objavio je i neke komentare čitatelja:

“Bilo bi lijepo vidjeti ih prikazane kao malo prirodnije i srodnije, malo više ljudski”; “To je još jedan primjer gluposti od strane mode. Nema ništa loše u tome biti stariji. Nema ništa loše u nesavršenosti. Svatko je savršeno nesavršen i svatko treba prihvatiti nesavršenost”; “Članak bi bio mnogo inspirativniji bez fotošopiranja.”

>Starost ne znači obvezno bolest i nemoć: 8 zabluda o starenju

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedna koriscnica X-a komentirala je da “ova naslovnica čini medvjeđu uslugu njihovoj ostavštini”.

Druga dodaje: “Poanta je bila pokazati da pedesetogodišnjakinje izgledaju sjajno. Svejedno su ih retuširali i fotošopirali?!”

>Mama za 5: Kako bi se djevojke trebale odijevati i nositi svoju ljepotu?

“Naslovnica za UK nije ništa bolja. A uređivanje je smiješno i ima toliko Photoshopa”, koemntira korisnica na X-u.

“Trebali ste svi ostaviti Photoshop. Ove žene su lijepe i bez toga”; “Ikonski ali kada ćemo dopustiti ženama da stare?; “Retuširanje je ludo”; “Čak ni ne liči na sebe!”; samo su neki od komentara na Instagramu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vogue (@voguemagazine)

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.