VEČERAS: Stiže najljepša kiša meteora u posljednjih nekoliko godina

Ovogodišnja kiša meteora Perzeida najavljena je kao jedna od najljepših u posljednjih nekoliko godina, a zaljubljenici u astronomske pojave sljedećih će dana imati priliku uživati u njoj. NASA je najavila da bi se moglo vidjeti mnogo više meteora nego obično, i do 100 na sat.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zvijezde repatice koje se obično pojavljuju na nebu u kolovozu, imat će svoj ‘vatromet’ čiji će vrhunac biti u noći na četvrtak kada će ih stotinjak svakog sata prelijetati tamnim nebom obećavajući nezaboravan doživljaj.

“Ove godine predstava će biti spektakularna”, rekao je za AFP Morgan Hollis, astronom u britanskom Kraljevskom astronomskom društvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovaj nezaboravan prizor koji će se moći vidjeti iz svih dijelova našeg planeta, možemo zahvaliti Perzeidima, djelićima kometa Swift-Tuttle koji svake godine presijeca Zemljinu putanju od sredine srpnja do sredine kolovoza.

Ulaskom u naš svijet Perzeidi, u Hrvatskoj poznati kao ‘Suze svetog Lovre’, koji su zapravo djelići kometa, sudaraju se s molekulama atmosfere i taj, iznimno jak sudar, proizvodi svjetlo, pojasnio je Jeremie Vaubaillon, astronom u Pariškom opservatoriju (IMCCE).

Sretna je okolnost što se Mjesec ove godine neće vidjeti pa njegova svjetlost neće ometati promatranje. Znanstvenici poručuju da je prizor najbolje promatrati golim okom i da nisu potrebni ni dalekozor ni teleskop.

Kako opažati Perzeide?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za opažače iz znatiželje najbolje vrijeme za opažanje Perzeida je 12./13. Nakon 24:00 radijant će već biti dovoljno visoko te će učestalost pojavljivanja meteora biti dovoljno brojna za uživanje u čarima zvijezda. Pored Perzeida u to je vrijeme aktivno još nekoliko meteorskih rojeva (sjeverni i južni Aquaridi, Capricornidi) te i oni pridonose spektaklu na nebu.

Osnovno pravilo kod astronomskih opažanja, pa tako i opažanja meteora, je – naoružati se strpljenjem – vrlo se često događa da nekoliko minuta “nema ništa” a onda se u svega par sekundi pojavi nekoliko sjajnih meteora!

Za opažanje meteora nije vam potrebno nikakvo optičko pomagalo – dovoljne su samo Vaše oči! Za početak potrebno je otići izvan područja koja su kontaminirana svjetlosnim zagađenjem, ili u najmanju ruku barem izvan područja direktne vidljivosti žarulja iz armatura javne i druge rasvjete. Najpovoljniji položaj za opažanje je ležeći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Činjenice:

• čestice prašine koje stvaraju Perzeide su nastale u kometu poznatom kao 109P/Swift-Tuttle. Ovaj objekt kruži oko Sunca svakih 130 godina; zadnji put se vratio u unutrašnji solarni sustav 1992.
• Iako se brzina od 59km/s čini velika, Perzeidi nisu najbrži meteori u godini. Na prvom mjestu su Leonidi u studenom, koji ulete u našu atmosferu brzinom od 71 km/s.
• Iako većina meteora nestane visoko u Zemljinoj atmosferi, na visini od 85 i 115 km, nekoliko većih čestica preživi do 20 km od površine. One obično proizvedu vatrene kugle koje sjaje kao, ili čak više, od Venere.

Zbog ogromnog interesa i nastavka tradicije u noći 12.-13. kolovoza, s početkom u 21:00 sati, organizirati će se, kod nove zvjezdarnice na Tičanu prigodno predavanje, a nakon toga promatranje meteorskog potoka Perzeida.

Ulaz na Tičan je slobodan, a svi zainteresirani su dobrodošli, javlja Korado Korlević iz zvjezdarnice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.