Britansko istraživanje: dječja hrana je preslana

Dječja hrana je preslana, utvrdili su britanski znanstvenici koji poručuju da djeca unose previše soli, ponajviše u kruhu i drugim prerađenim žitaricama poput pahuljica, prenosi BBC.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Djeca bi trebala unositi manje od čajne žličice soli dnevno no 70 posto od 340 britanske djece obuhvaćene istraživanjem unosilo je više od toga, prema rezultatima istraživanja objavljenima u časopisu Hypertension.

Trećinu soli djeca unose kruhom i pahuljicama, petinu mesom a desetinu mliječnim proizvodima.

Istraživanje je pokazalo da unatoč naporima britanskih zdravstvenih vlasti da se smanji unos soli u hrani preporučenu gornju granicu unosa soli najviše probijaju djeca u dobi od pet do šest godina (gornja granica je 3 grama soli dnevno) te djeca u dobi od 13 do 17 godina (gornja granica je 6 grama soli dnevno). Jedino su djeca u dobi od osam do devet godina unosila manje od najviše preručene količine soli za tu dob koja je 5 grama dnevno. Istraživanje je pokazalo i da dječaci unose više soli od djevojčica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sol unesena hranom u pravilu nije rezultat soljenja za stolom nego tvornički soljenih prehrambenih proizvoda.

Voditelj istraživanja Graham MacGregor iz zaklade Krvni tlak u Ujedinjenom Kraljevstvu kaže kako će roditelji teško smanjiti dječji unos soli ukoliko ih i dalje hrane tvornički proizvedenom ili restoranskom hranom.

On kaže da proizvođači, koji tvrde da smanjuju količinu soli u hrani uključujući kruh, moraju učiniti više jer povećani unos soli rezultira povećanim rizikom visokog krvnog tlaka od mladosti a visoki krvi tlak može voditi u srčane bolesti i moždane udare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smanjenje unosa soli za gram dnevno spasio bi tisuće života od smrti izazvanih srčanim ili moždanim udarom, kaže on.

Britansko ministarstvo zdravlja upozorava da ljudi prosječno dnevno unose dva grama soli više od preporučenih maksimalnih 6 grama dnevno.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.