Hrvatska prva po doniranju organa u Europskoj uniji

Hrvatska je i prošlu godinu završila kao zemlja koja, na milijun stanovnika, daruje najviše organa u Europskoj uniji, a stopa transplatacija je i dalje najveća za bubrege i jetru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rezultat je to uspješnog organizacijskog modela za darivanje organa, požrtvovnosti i entuzijazma zdravstvenih djelatnika te visoke transplantacijske svijesti građana koji se sve više odlučuju donirati organe, otkrivaju u Ministarstvu zdravlja.

Prema podacima iz Eurotransplanta za 2013. u Hrvatskoj najčešće organe darivaju osobe od 49 do 57 godina, a lani su u Europi bili najbrojniji oni u dobi od 16 do 55 godina. Bilo je ukupno 1044 osobe koje su darivale neki organ, a među njima 53 donatora iz Hrvatske.

Od ukupnog broja donatora njih 1975 je bilo u dobi do 65 godina od čega 891 žena i 1084 muškaraca. Najčešći među njima su oni krvne grupe 0 (846), potom krvne grupe A (784), B (235) i AB (110). Podaci govore kako je 1546 darovatelja organa umrla prirodnom smrću, 352 u nesrećama, 53 u suicidima i 24 na neke druge načine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stopa donatora od 2000. u stalnom je porastu. Od 2007. do 2013. ukupno je u 767 slučajeva realizirano darivanje organa, dok ih je tek 49 ostalo nerealizirano. Prošle je godine u Europi najviše transplatirano bubrega (208), jetri (115), srca (33) i gušterača (7).

Vodeći centri u Hrvatskoj po transplantacijama su KB Merkur i KBC Zagreb, potom KBC Rijeka, KB Osijek i KB Dubrava. U 2013. stopa darivatelja u Eurotransplantu na milijun stanovnika u Luxemburgu je, primjerice, iznosila 7,6, Njemačkoj 12,5, Nizozemskoj 15,1, Sloveniji 22,4, Austriji 22,9, Belgiji 29, a u Hrvatskoj 32.

Hrvatska je od 2007. članica Eurotransplanta, međunarodne organizacije za razmjenu organa. Hrvatski transplantacijski program uspješno je integriran i usklađen sa zahtjevima i standardima Europske unije, a u Ministarstvu zdravlja tvrde da hrvatski građani danas imaju osiguranu dostupnost svih pa i najsloženijih, kombiniranih transplantacijskih usluga i jedno od najkraćih vremena čekanja na presađivanje u Europi i svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potreba za presađivanjem organa i tkiva naglo raste. Sve je veći broj bolesnika kojima je zahvaljujući presađivanju omogućena najveća terapijska dobrobit. Procjenjuje se da u svijetu više od milijun osoba treba presađivanje organa ali zbog nedostatka organa za presađivanje godišnje se obavi samo 100 tisuća takvih zahvata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.