HZJZ: Nestašica cjepiva protiv difterije, tetanusa i hripavca

Foto: Fah

Nakon što je Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) objavio da nedostaje 3000 doza cjepiva protiv difterije, tetanusa i hripavca (DiTePer), v.d. ravnatelj HZJZ-a Ranko Stevanović rekao je u petak da se očekuje interventni uvoz, a unatoč nestašici situacija pod kontrolom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

HZJZ je preko Agencije za lijekove (HALMED) pozvao veledrogerije da u što kraćem roku prikupe informacije o dostupnosti tog cjepiva, kojega u Hrvatskoj nedostaje još od prošle godine, a nestašica vlada i na europskom tržištu.

V.d. ravnatelj Ranko Stevanović ističe da će problem nastojati rIješiti u najkraćem mogućem roku, a već u rujnu cjepivo bi moglo biti u Hrvatskoj. Za sada, ističe, nema štete, ali se radi na prevenciji dugoročnih posljedica, s obzirom da DiTePer cjepiva nedostaje na tržištu cijele Europe.

Stanje nije alarmanto, ali treba intenzivno raditi da se ta priča dugoročno riješi. Hrvatske zalihe nisu dovoljne za provedbu DiTePer cijepljenje idućih godinu dana, rekao je Hini Stevanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako se doznaje, veledrogerije krajem idućeg tjedna očekuju odgovor od distributera cjepiva u Europi. “Nema razloga za paniku, drugo je pitanje ako cjepiva nema na tržištu”, kaže direktor nabave u Mediki Jakov Radošević.

Prema kalendaru cijepljenja, DiTePer cjepivo djeca primaju tri puta u prvoj godini života, te se još dva puta docjepljuju do pete godine.

Nekada je to cjepivo proizvodio Imunološki zavod, koji je prije dvije godine izgubio dozvolu za proizvodnju bakterijskih cjepiva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.