Istraživanje: U odjeći s krznom otkrivene otrovne tvari

Istraživanja iz brojnih zemalja pokazala su visoke razine otrovnih tvari u odjeći s krznom, primjerice visoke razine kroma, formaldehida, etoksilata i opasnih formaldehida, koji su prisutni čak i u odjeći s krznom za djecu, upozorila je u četvrtak udruga Prijatelji životinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim što otrovne kemikalije štete radnicima u proizvodnji, ljudima koji žive u blizini i okolišu, one su pogubne i za ljude koji ga nose, istaknuli su u priopćenju Prijatelji životinja.

Istraživanja u Italiji, Njemačkoj, Danskoj, Švicarskoj i Nizozemskoj utvrdila su u artiklima s krznom postojanje otrovnih tvari u koncentraciji višoj od dopuštenih.

Izrazito neprirodni proces u kojemu se propadanje krzna sprječava obrađivanjem brojnim kemikalijama, koje su i teški zagađivači te se koriste dodatne otrovne tvari, poput izbjeljivača i boja, počinje usmrćivanjem životinja gušenjem plinom, lomljenjem vratova ili usmrćivanjem strujom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Radnici u procesu proizvodnje krzna izloženi su opasnim tvarima zbog kojih imaju povećan rizik od obolijevanja od leukemije i drugih oblika raka.

Istraživanje provedeno u Nizozemskoj testiranjem dječjih odjevnih predmeta s krznom poznatih modnih brendova pokazalo je prekomjerne razine opasnih formaldehida i etoksilata. Dokazane visoke razine kroma, formaldehida i etoksilata mogu izazvati iritacije, alergije, rak i hormonalnu nestabilnost.

Pri nošenju krzna otrovi se prenose zrakom ili kožom, a etoksilati u ljudskome tijelu mogu ostati i do dvadeset godina, uzrokujući kronične zdravstvene probleme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sveučilište Michigan istraživanjem je utvrdilo da je potrebno 20 puta više energije za proizvodnju kaputa od životinjskoga nego od umjetnog krzna. Zbog velike štetnosti za okoliš često su kažnjavani uzgajivači životinja radi krzna, kao i vlasnici postrojenja za njegovu obradu.

U Hrvatskoj je 2007. zakonski zabranjen uzgoj životinja radi krzna, s prijelaznim razdobljem od 10 godina. Više od 70 posto građana Hrvatske podržalo je zabranu, a dokazana štetnost krzna za okoliš i ljude dodatan je argument da se zabrana očuva i stupi na punu snagu 2017. godine, ističu Prijatelji životinja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.