Je li tuširanje hladnom vodom zdravije?

Čuli ste za izreku ”idi pod hladan tuš i razbistri malo glavu”? Vjerojatno jeste i ne baš jednom, no, ne bez razloga. Liječnici također smatraju da s vremena na vrijeme tuširanje hladnom vodom može biti zdravo pod uvjetom da postupno smanjujete temperaturu vode, dakle, da krenete s mlakom vodom prema nižoj temperaturi. Ukoliko biste odmah ”odvrnuli” hladan tuš to bi mogao biti šok za vaš organizam, navodi medicaldaily.com

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Idealna temperatura vode 37 stupnjeva

Kako tuširanje spada u svakodnevni ritual većine građana kao dio svakodnevne osobne higijene tako se podrazumijeva da si način tuširanja i temperaturu vode prilagođavate ovisno o raspoloženju. Ukoliko je vani minus petnaest a vi ste tek došli s posla sigurno je da nećete otići pod hladan tuš.

Liječnici tvrde da je idealna temperatura vode zapravo 37 stupnjeva te da se ona postupno smanjuje, no, ne bi trebala, osim u iznimnim slučajevima, biti viša od toga budući kako se radi o tjelesnoj temperaturi čovjeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tuširajte se desetak minuta

Iako većina ljudi, posebno ukoliko su iscrpljeni, voli dugo tuširanje liječnici preporučuju da ono ne traje duže od deset minuta. Većina ljudi hladnu vodu preferira u ljetnom periodu, tuširanje hladnom vodom jača imunitet, ubrzava metabolizam te pojačava cirkulaciju, zatim regulira tjelesnu temperaturu te produbljuje disanje, dok skupljanjem pora na koži potiče proces detoksikacije, ublažava simptome depresije i slično.

Nekoliko sekundi tuširanja hladnom vodom dnevno daju organizmu energiju, razbuđuju organizam, što je, naravno, posebno značajno onima koji ujutro rano odlaze na posao ili u školu. Nažalost, mnogi ne mogu izdržati tuširanje hladnom vodom, što je stvar navike, koje je, kao i svake navike, teško mijenjati. Iako je hladna voda prema nekim istraživanjima bolja za kožu, ali i za kosu, što je prema nekim stereotipima najvažnije ženama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tuširanje hladnom vodom preporučuje se kod prehlada i visoke temperature jer hladna voda privremeno smanjuje temperaturu, ali ne može izliječiti prehladu ili gripu.

I tuširanje vrućom vodom ima svojih prednosti, ali i mana

Negativnosti koje se spominju uz toplu, ili čak vruću vodu, nećemo u ovom članku navoditi, međutim, važno je naglasiti da tuširanje vrućom vodom smanjuje krvni tlak, također privremeno, ne liječi hipertenziju, dok istovremeno isušuje kožu, kosu…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liječnici će reći da pomaže u oslobađanju od stresa, smanjuje temperaturu ako je ona iznad 38 stupnjeva. Međutim, kao i uvijek, sve ovisi o pojedincu, ono što je nekima lijek, što nekima godi, drugima može biti posve drugačije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.