Je li zdravija čaše tople ili hladne vode i zašto?

Voda je izvor života. Koliko smo to puta čuli dosad? Vjerojatno zato što je to uistinu točno, doista, bez vode nema života i upravo je to razlog zašto znanstvenici danas drže će u budućnosti voda biti jedan od strateških ciljeva zbog kojih će se voditi ratovi, baš kao što je to slučaj s naftom posljednjih dvadesetak godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hladna je voda agresivna

Organizam čovjeka brz vode jednostavno ne može funkcionirati, jedna čaša vode, prema svim istraživanjima, minimalna je količina vode koju bi čovjek dnevno trebao popiti, naravno, ako konzumira i još nešto od tekućine. Koja je voda bolja, ili ukusnija, za piće, koja je zdravija? Pitanje je to na koje su čini se znanstvenici pronašli odgovor. Hladnija će vas voda svakako više osvježiti, ona je i ukusnija za piti, posebno ljeti, međutim, topla voda je znatno korisnija, pa i zdravija. Hladna voda je preagresivna za organizam u usporedbi s toplom vodom, navodi medicaldaily.com.

Neki liječnici smatraju da bi zapravo svaki dan trebalo započeti čašom tople, mlake, vode, po mogućnosti, ukoliko nemate osjetljiv želudac, možete u čašu s vodom dodati nekoliko kapi limunovog soka te žličicu domaćeg meda. Naime, čaša tople vode utječe blagotvorno na organizam te potiče rad crijeva, ukoliko dodate nekoliko kapi limunovog soka topla voda će vas razbuditi bolje čak i od kofeina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pomaže pri izbacivanju toksina iz organizma

Nije to, naravno, jedini pozitivni učinak tople vode na tijelo čovjeka, topla voda posebno se preporučuje osobama koje imaju ozbiljnijih dermatoloških problema te ljudima koji imaju izrazito suhu kožu. Topla voda u rano jutro zapravo može spriječiti osjećaj nadutosti kao i plinove, ali ujedno i poboljšava cirkulaciju. Naime, ukoliko imate zdravstvenih problema znanstvenici sugeriraju da popijete čašu tople vode ujutro jer ona pomaže pri izbacivanju toksina iz organizma.

Brojne su blagodati tople vode za koje vjerojatno mnogi nisu ni čuli budući da toplu vodu uglavnom izbjegavamo piti, osim ako baš ne moramo. Topla voda je jako korisna te pomaže kod vrlo neugodnih urinarnih infekcija, iako je za takvu vrstu problema puno bolji uvin čaj. No, kod urinarnih infekcija općenito liječnici preporučuju unos što više tekućine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ako se borite s viškom kilograma topla voda može pomoći

Ne treba vodu podcijeniti, ni ono što nam je dala priroda, nikada, pa čak ni onda kada to mnogima izgleda bizarno. Naime, ukoliko imate problema sa viškom kilograma, a s takvim problemima se danas sve veći i sve mlađi broj ljudi bori, topla voda se preporučuje poslije svakog obroka budući da ćete na takav način zapravo ubrzati sagorijevanje kalorija. I kod menstrualnih bolova pomoć vam može pružiti konzumacije tople vode i to posebno ukoliko u čašu vode dodate žličicu meda.

Topla voda, ne hladna kako smo navikli, se preporuča poslije svakog većeg fizičkog napora. Naposljetku, ukoliko imate zdravstvenih problema kao što su prehlade, odnosno, ako imate problema kašljem, grloboljom, liječnici preporučuju tople napitke, pritom se topla voda čini kao dobar izbor. Pogotovo kod jače grlobolje ili kod angine, tada biste trebali ispirati grlo toplom vodom, s šalicom sode, i do nekoliko puta dnevno, što bi moralo biti dovoljno da vam ublaži tegobe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak i ovaj dio o vodi, u ovom slučaju toploj vodi, najbolje pokazuje da zapravo puno toga što mu treba čovjek može pronaći u prirodi, pritom ne mora daleko tražiti. Zašto još uvijek prirodu ne poštujemo koliko to ona zaslužuje?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.