Koliko nam je stvarno potrebno vode dnevno i može li naškoditi ako s njom pretjeramo?

Koliko nam je dnevno dovoljno vode, je li potrebno forsirati konzumiranje vode ili se treba ponašati na način koji to od nas zahtjeva vrijeme, odnosno temperature zraka?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema svim istraživanjima dovoljno je između šest i osam čaša vode dnevno, otprilike litra vode, možda malo više, kako bi nam pomoglo da poboljšamo svoje stanje općenito, podignemo razinu energije, koncentracije, potaknemo detoksikaciju organizma, redovitom konzumacijom vode možemo na neki način spriječiti glavobolju, ukoliko, dakako, glavobolja nije povezana s nekim drugim, ozbiljnijim, zdravstvenim problemom. Razlog je to zašto većina ljudi, posebno mlađe populacije, nosi sa sobom bočicu vode.

Možete postati ovisni, dvije su litre dovoljne

Stručnjaci su, baveći se istraživanjem na koji način se redovita konzumacija vode u preporučenim količinama odnosi prema organizmu, zaključili da se čak može s vremenom postati ovisan o vodi. Svakako nije potrebno u tijelo unijeti više od dvije litre vode dnevno, posebno ako uz vodu pijete neku drugu tekućinu, sok, mlijeko, čajeve… Opsesija za vodom, tvrde neki, može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme, navodi heatlh.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liječnici tvrde da se nakon dužeg vremena prevelikoga unosa vode u organizam naš mozak može naviknuti na to nakon čega postoji opasnost da se naviknemo na vodu i mozak će od nas isto zahtijevati svaki dan. Osnovno je pitanje koje se nameće koliko je vode previše? Ovisi li to individualno od osobe do osobe ili se uzima neki prosjek kao generalna preporuka?

Previše vode, znojenje i voda prije spavanja

Pretjerani unos vode povezan je s problemima sa znojenjem. Ukoliko više pijete vodu više ćete se i znojiti, negdje jednostavno “u roku” morate izbaciti taj višak, jedan od načina je i znojenje. Velika količina vode uoči spavanja, dokazano je, može poremetiti san, kad spavamo mozak otpušta ADH, odnosno, anti-diuretik hormon, kako bi usporio funkciju bubrega te spriječio uriniranje tijekom spavanja. Dvije čaše vode uoči spavanja smanjiti će utjecaj anti-diuretik hormona na bubrege te ćete se buditi noću kako biste otišli na toalet. Koliko puta? Ovisi, naravno, o mjehuru. Preporuka nekih stručnjaka je da minimalno dva sata prije spavanja izbjegavate konzumiranje vode, općenito svake tekućine, pa čak i čaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trovanje vodom?

Neka ranija istraživanja pokazala su da je u određenim okolnostima moguće umrijeti od trovanja vodom. Naime, ukoliko u relativno kratkom roku, mislimo na dva, tri sata, a pogotovo tijekom dijete, popijete četiri-pet litara vode postoji mogućnost čak i smrtnog ishoda. U tako kratkom roku bubrezi nisu u stanju reagirati i izbaciti toliku količinu vode, jednostavno, ”prirodni filteri”, kako neki nazivaju bubrege, ne mogu toliku količinu vode pročistiti i pustiti u mjehur, a i mjehur treba odraditi svoje. Nije uloga bubrega samo u izbacivanju tekućine iz organizma, nego i u pročišćavanju i odvajanju štetnih stvari koje zajedno s urinom.

Dvije do dvije i pol litre

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najbolje je uzeti oko dvije litre tekućine vode dnevno, pola vode, a pola nečeg drugog, ovisi o vama, jer je tekućina stvarno važna kako ne bismo dehidrirali i kako bismo održali pravilnu funkciju bubrega, uz srce i jetru najvažnije organe ljudskog tijela.

Izbjegavajte alkohol, koji može dovesti do dehidracije, no, uz vodu nam je potrebno mlijeko ili neki hranjivi sok, voće, povrće. Svojedobno je istraživanje u Škotskoj pokazalo da je ljudskom organizmu potrebno oko 2.5 litara vode dnevno, s tim da bi 500 mililitara trebalo biti od voća i povrća koje unosimo tijekom dana.

Od vode i kruha moguće je živjeti jedno vrijeme, no, ne i cijeli život. Koliku količinu vode treba čovjek uzeti ovisi i od građe njegovog tijela, okruženja u kojem živi, od posla kojim se bavi, u kojim vremenskim uvjetima radi i boravi. Snažniji, krupniji ljudi trebaju više tekućine, što je posve logičan zaključak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.