Loše navike koje imate utječu na budućnost vaše djece

Ponekad možda roditelji nisu ni svjesni da djeca o svemu uče gledajući što odrasli zapravo govore i rade. Možda to ne činite namjerno, ali im vrlo lako možete usaditi loše navike. Naučite zato kako im biti dobar uzor, čak i ako to znači da se morate promijeniti, navodi webmd.com.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nemojte biti samokritični

Ono što vam se vjerojatno ne čini loše jest da kritizirate svoj izgled, ali time djeci šaljete potpuno pogrešnu poruku. Mogli bi pomisliti da bi se njihovo samopoštovanje trebalo bazirati na tome kako im stoje traperice ili koliko imaju kilograma. Djevojčice su posebno osjetljive na to, često formiraju mišljenje na temelju onoga što vide ili čuju od svoje majke. Ako ne pazite što govorite mogli biste stvoriti takav problem da će vaše dijete imati cjeloživotnu borbu sa samopoštovanjem i lošom percepcijom svojeg tijela kod djece, jer to može rezultirati poremećajima u prehrani i nezdravim stilom života.

Emotivno jedenje potpuno je pogrešno

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nemojte koristiti hranu kao ”lijek” kada ste tužni i razočarani. Time biste djeci mogli pokazati kako je hrana sredstvo rješavanja nekih drugih problema. Radije prošetajte ili razgovarajte, time ćete pokazati djeci neku sasvim drugu sliku o sebi.

Materijalne stvari nisu najvažnije

Djevojčice se najčešće vole odjevati u majčinu odjeću, a majke vole sređivati svoje curice. Ipak, pripazite, djeci odjeća ne smije biti važnija od igre. Umjesto da stalno mislite na sređivanje sebe ili svoje djevojčice, iskoristite vrijeme za igru s njom, za šetnju prirodom, za bavljenje sportom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Koristite alkohol i za slavlje i za tugovanje?

Ukoliko koristite alkohol za svaku dobru i svaku lošu situaciju mogli bi djetetu pokazati nešto sasvim pogrešno, da je alkohol dobar način da se čovjek riješi stresa i da podigne raspoloženje. Nađite neko drugo rješenje, vježbajte, družite se, uključite cijelu obitelj.

Roditelji trebaju biti složni

Ukoliko roditelji ulaze u svađu svaki put kada se oko nečega ne slažu, i dijete će naučiti kako je takav način razgovora uobičajen. Ako već morate nešto raspraviti učinite to dalje od djece.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vaše dijete se ne mora natjecati s drugom djecom

Pogrešno je ukazivati djetetu kako su druga djeca, braća ili sestre, prijatelji, susjedi, sklonija i bolja u nečemu. To nije motivirajuće. Potreban je potpuno suprotan i pozitivan stav. Pohvalite trud svoga djeteta, pomozite mu da se zabavlja dok nešto radi. Pomozite djetetu da nađe aktivnost koju će voljeti i na čijem treningu mu možete pomoći. Istaknite kako su svakodnevne aktivnosti zapravo zdrave.

Tračanje je samo pokazatelj niskog samopouzdanja

Ukoliko volite tračati zapitajte se zašto to radite. To je zapravo pokazatelj niskog samopouzdanja. To vam je vjerojatno navika, pa nemojte to više činiti. Nemojte niti gledati na televiziji tračerske emisije, pogotovo ne u društvu s djetetom. Radije pronađite neki drugi oblik provođenja zajedničkog vremena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Previše vremena provodite na mobitelu ili računalu?

Ne možete djeci braniti da ne tipkaju na mobitel kada i vi to činite. Zato odlučite o obiteljskim pravilima u vezi mobitela i računala i njihove upotrebe, i neka se toga pridržavaju svi, uključujući i vas. U današnje doba djeca su ionako previše pred ekranima, pa imaju problema sa spavanjem, učenjem i tjelesnom težinom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.