U lipnju kreće pilot projekt dodatnih ljekarničkih usluga

O novom modelu ugovaranja za ljekarničku djelatnost i dodatnim ljekarničkim uslugama, s obzirom na najavu HZZO-a o pregovorima s Hrvatskom ljekarničkom komorom (HLJK), govorilo se danas na konferenciji za novinare u HLJK gdje je ponašnjeno o kakvim se uslugama radi te o čemu pregovaraju s HZZO-om.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ljekarnici mogu daleko više pridonositi zdravstvenom sustavu te uz svoju primarnu djelatnost-opskrbe lijekovima, mogu pridonositi preventivi i savjetovanju pacijenata o zdravom načinu života, što i nedostaje u zdravstvenoj skrbi,” smatra predsjednik Hrvatske ljekarničke komore(HLJK Mate  Portolan te dodao da su ljekarnici nezadovoljni postojećim stanjem, djelokrugom rada, uvjetima rada te dugovanjem HZZO-a koje ugrožava cjelokupno poslovanje ljekarničkog sustava, a samim tim i opskrbu lijekovima.

Za svoje nove odgovornosti ljekarnici očekuju adekvatnu naknadu, jer oni danas žive od opskrbe i izdavanja lijekova, što im je osnovna zadaća, a od toga ne mogu pokriti svoje osnovne troškove rada te su zato okrenuti komercijalnim aktivnostima koje guše zdravstvenu komponentu ljekarništva, rekao je Portolan. HZZO očekuje da će se novi ugovori s ljekarnicima sklopiti što prije, rekao je Portolan i dodao da najprije moraju riješiti postojeće probleme dugovanja i usluga te nakon toga s početkom lipnja krenuo bi ovaj pilot projekt u nekoliko ljekarni.

“Cilj novog ugovora o kojem liječnici pregovaraju s HZZO-om je kvalitetno i učinkovito racionalna zdravstvena zaštita, koja podrazumijeva pacijenta u središtu oko kojeg surađuju ljekarnici s liječnicima i drugim zdravstvenim djelatnicima”, kazao je Portolan.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odnos liječnik-ljekarnik

Ljekarnici nemaju namjeru oduzimati niti poslove niti financijska sredstva liječnicima, naglasio je Portolan i pojasnio da bi novim ljekarničkim ugovorima liječnici i dalje postavljali dijagnoze i terapije, dok bi ljekarnici ukazivali na moguće komplikacije.

„Ono što radi ljekarnik, radi bolje od bilo kojeg drugog zdravstvenog radnika, u smislu pacijenta i financijske isplativosti,“ rekla je stručna suradnica u HLJK Tihana Govorčinović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ljekarnik je nezaobilazan član zdravstvenog tima te je “prvi i posljednji” u lancu zdravstvene skrbi,kazala je Govorčinović te dodaje da je stoga zadaća ljekarnika osigurati najsigurniji i najučinkovitiji način primjene propisanih lijekova preuzimanjem dijela odgovornosti za ishod liječenja te aktivno sudjelovati u prevenciji bolesti i očuvanju zdravlja.

Portolan je komentirao i pitanje novinara o protivljenju liječnika novim ugovorima s ljekarnicima te kazao da  nova zaduženja za ljekarnike nisu usmjerena na oduzimanje poslova liječnicima, što će u razjasniti u dogovoru s liječnicima te naglašava da su u svom obrazovanju ljekarnici osim na izradi i pripremi lijekova, usmjereni na pripremu za zdravstveni sustav.

Četiri razine novog modela za ljekarništvo

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi model za ljekarništvo temelji se na promjeni postojećeg sistema usluga u dijagnostičko terapijske postupke na četiri razine.

Prva razina obuhvaćala bi svakodnevne postupke od pripreme za izdavanje lijekova do savjetovanja pacijenata, u drugoj razini radilo bi se na sprječavanju nuspojava, interakciji s pacijentima, izradi jedinične terapije, provjeri suradnje pacijenata ili na primjer provjera krvnog tlaka ili razina šećera u krvi.

Treća i četvrta razina sadržavale bi usluge i postupke koji će zahtijevati posebnu opremu, znanja, vještine i akreditacije te suradnju s ostalim Komorama u zdravstvu.

Usluge ljekarnika koje će rasteretiti zdravstvo

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Intervencija ljekarnika smanjuje teret zdravstvenog sustava za 25 posto, prema istraživanjima napravljenima u Europskoj uniji, rekla je  Govorčinović te dodala da u konačnici bi to značilo da dugoročno imamo novaca za neke druge stvari.

Na pitanje novinara kako će konkretno nove zadaće ljekarnika izgledati u praksi, Govorčinović je objasnila na primjeru terapije kroničnih bolesnika, koji prema istraživanjima u 50 posto slučajeva ne znaju koristiti propisanu terapiju. Novim odgovornostima ljekarnika tim pacijentima bi bilo objašnjeno kako i kada koristiti propisane lijekove, rezultat toga bi bio da pacijent počinje savjesno i jasno koristiti terapiju i uspješnije se liječi.

Usluge koje bi pružali ljekarnici obuhvaćale bi savjetovanja kod odvikavanja od pušenja, prevenciju i liječenje šećerne bolesti, prevenciju i liječenje hiperlipidemije, prevenciju i liječenje kardiovaskularnih bolesti–hipertenzija, liječenje ovisnika o opojnim drogama, hitnu hormonska kontracepcija, odgovorno i sigurno samo liječenje, promicanje suradljivost i ustrajnost pacijenata, sprječavanje medikacijskih pogrešaka, provjeru uporabe terapije, regulaciju težine, zdrave prehrane, tjelesne aktivnosti te javno zdravstvene projekte kao što je prevencija bolesti.

Iako im HZZO duguje 2 milijarde, ljekarnici očekuju nova izdvajanja

Sustav opskrbe lijekovima ima rok naplate od 210 dana, a HZZO ljekarnama duguje preko 2 milijarde kuna za lijekove na recept, rekao je  Portolan, ali očekuju da će se rebalansom proračuna dugovanja ljekarna svesti na zakonski okvir od 60 dana i da će milijarda i 400 tisuća kuna biti isplaćena ljekarnama.

Portolan smatra da u HZZO-u postoje sredstva za preventivu, koja će se iskoristiti kako”ono što će se dati ljekarnicima ne bi bilo nekome oduzeto”, pojasnio je Portolan na pitanje novinara, kome će se oduzeti ako se da ljekanicima, te zaključio da će na kraju doći do ušteda jer se neki lijekovi neracionalno troše.

Dodatni prihodi ostvarit će HZZO izlaskom iz riznice te naplatom svih prihoda koje HZZO-u zakonski pripadaju, otvorit će prostor gdje će se ostvariti dodatni prihodi, ne samo za ljekarnike nego  i za ostale zdravstvene radnike, koji će sudjelovati u postupcima prevencije.

Proračun lijekova za 2014. smanjen je, pa se Portolan pita hoće li uštede HZZO-a, kojima smanjuju cijene  lijekova s liste i njihova daljnja snižavanja, kojima i  proizvođači generičkih lijekova snižavaju  cijene, imati posljedica na hrvatsku farmaceutsku industriju i hrvatsko gospodarstvo.

„O uporabi lijekova i provođenju terapije ovisi dužina života, broj bolesti, kvaliteta života, te u konačnici troškovi pojedinca, ali i društva u cjelini,“ zaključila je Govorčinović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.