Volite li japansku jabuku? Evo zašto biste je trebali uvrstiti u svoj jelovnik!

Foto: GettyImages

Japanska jabuka ili kaki pomaže probavi, jača imunitet, djeluje antioksidativno, pomaže očuvanju zdravog vida, a pritom je i ukusna – ako još niste probali ovo voće, vrijeme je da to ispravite!

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Japanska jabuka, poznata još i pod imenom kaki ili pomikaki, egzotično je voće slatkog okusa sličnog marelici, a izgledom podsjeća na rajčicu. Porijeklom je iz Kine i Japana, a može se kupiti i uzgajati i na našim prostorima.

Japanska jabuka je podrijetlom iz istočne Azije, a smatra se da se u Kini uzgaja već 2 tisuće godina. To je zapravo listopadno stablo koje može narasti do 12 metara, a treba mu vlažno tlo i puno sunčeve svjetlosti. Mekani plod je ukusan i na stablu se može naći na jesen. Plod kakija je širok oko 10 centimetara i narančaste je boje. Osim samog ploda, od stabla japanske jabuke se koristi i samo drvo koje je veoma čvrsto te listovi koji se koriste za pripremu ljekovitog čaja.

U 100 grama kaki jabuke se nalazi 70 kalorija, 19 grama ugljikohidrata, od čega 13 grama šećera i 3.6 grama dijetalnih vlakana, 0.6 grama bjelančevina, 0.2 grama masti, 7.5 miligrama vitamina C,
161 miligram kalija, 8 miligrama kalcija, 9 miligrama magnezija i 0.2 miligrama željeza. Japanska jabuka je bogata mineralima kao što su kalij, magnezij, kalcij i fosfor, ali i vitaminima B, C i E te aminokiselinama kao što su lizin, alanin i triptofan. Kaki sadrži i vitamin A, beta karoten i lutein, koji uspješno jačaju imunitet te djeluju antioksidativno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Japanska jabuka je iznimno ljekovita te može poslužiti kod ublažavanja visokog tlaka, bolesti jetre i žuči te kod bolesti bronha i suhog kašlja. Također, dijetalna vlakna koje sadrži, pomažu boljoj probavi te liječe zatvor, upale crijeva i razne bolesti želuca kao što je gastroenteritis.

Cijeli članak pročitajte na Krenizdravo.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.