Vozit ćemo se još jeftinije – cijene nafte najniže u četiri godine

Ministri za naftu članica Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) zadržali su na sastanku u Beču dosadašnju razinu proizvodnje od 30 milijuna barela dnevno, unatoč prekomjernoj opskrbi. Zatim su cijene nafte potonule još dublje, na najnižu razinu u četiri godine, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijene nafte na londonskom tržištu potonule su 2,96 dolara, na 74,79 dolara. Nakratko su se spustile i na najnižu razinu od kolovoza 2010., od 74,36 dolara. Pad cijena ubrzan je i na američkom tržištu, za 2,62 dolara, što znači da se barelom trgovalo po 71,07 dolara.

Kartel će se ponovo sastati u lipnju iduće godine. Odluka je uglavnom bila očekivana, budući da je Saudijska Arabija kao vodeći izvoznik već u više navrata signalizirala da nije sklona smanjivati proizvodnju te je nedavno spustila cijene za neke klijente kako bi sačuvala udio u svjetskom tržištu.

Od lipnja su cijene nafte potonule na međunarodnim tržištima više od 30%, ponajprije zbog pojačane proizvodnje nafte iz škriljevca u Sjevernoj Americi koja je rezultirala prekomjernom opskrbom tržišta, i to u uvjetima prigušene potražnje s obzirom na posustajanje gospodarskog rasta u vodećim svjetskim gospodarstvima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Neki analitičari tvrde da Saudijci žele spustiti cijene ispod minimalne razine koja jamči isplativost proizvodnje nafte iz škriljevca. To bi teoretski gledano prisililo takve proizvođače, posebno u SAD-u da smanje proizvodnju pa bi OPEC vratio dominantnu ulogu na tržištu. Stručnjaci tvrde da se proizvodnja nafte iz škriljevca ne isplati ako je cijena barela niža od 60 dolara.

U međuvremenu OPEC potresaju duboke podjele, budući da niže cijene nafte teško pogađaju siromašnije članice kartela, a i zemlje u Perzijskom zaljevu sve teže financiraju svoju proračunsku potrošnju. Niže cijene teško pogađaju i Rusiju koja nije članica OPEC-a, ali izvoz energenata također čini znatan dio proračunskih prihoda. Ruski su predstavnici prije sastanka OPEC-a lobirali za smanjenje proizvodnje, a i sami su najavili, doduše, simbolično smanjenje u idućoj godini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.