Lijek nije roba i mjesto mu je u ljekarni

Medijske objave da bi se pokraj kruha, mlijeka i ostale robe koju možemo kupiti u prodavaonicama uskoro mogli naći i lijekovi za koje nije potreban recept, izazvale su oštre reakcije među apotekarima i proizvođačima lijekova. Lijekovima je mjesto u ljekarni, slaže se struka i najavljuje poduzimanje pravnih koraka oko izmjena zakonske regulative vezane uz bezreceptne lijekove, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Savjete bismo trebali dobiti pri kupnji lijeka u ljekarni. Bez obzira na to radilo se o lijeku na recept ili onome bez recepta. Magistra farmacije tu je kako bi dala pravi lijek za pravu indikaciju. No zajedno sa svojim kolegicama slaže se da je takvom zdravstvenom sustavu, u kojem se izdaju lijekovi, mjesto u ljekarni. Sve drugo, smatra, nije dobro rješenje. Zabrinuta je zbog medijskih objava da bi se lijekovi mogli prodavati u supermarketima.

“Mislim da je to opasno za ljude zato što lijekovi imaju puno neželjenih posljedica jer te neželjene posljedice mi moramo i prijaviti Agenciji za lijekove koja se na kraju brine o statistici”, kaže Iva Kuliš, mag. pharm.

A statistika kaže da je trenutačno u Hrvatskoj odobreno 5527 lijekova. Od toga se samo 165 smije prodavati u specijaliziranim prodavaonicama za promet na malo lijekovima, što je manje od 3%. S obzirom na to da je ove godine donesen novi stroži pravilnik, u HALMED-u kažu kako građani, ali i struka ne trebaju strahovati zbog mogućeg prodavanja bezreceptnih lijekova u supermarketima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Osnovni preduvjet koji mora biti ispunjen je onemogućavanje samoposlužne prodaje lijekova. Dakle, lijekovi koji se prodaju u specijaliziranim prodavaonicama moraju biti odvojeni fizički u potpunosti od drugih proizvoda koji se prodaju u toj prodavaonici kako eventualno ne bi došlo do neželjenog djelovanja na kakvoću lijeka te moraju biti izdvojeni i od svih prolaznika i kupaca fizičkom barijerom, odnosno pultom kako bi se omogućilo da jedino odgovorna i stručna osoba odnosno magistar farmacije i farmaceutski tehničar mogu imati izravan pristup lijeku i dosegnuti ga, izdati pacijentu”, objašnjava glasnogovornica HALMED-a Jasminka Tadin.

U HALMED-u također tvrde da tu nije riječ o liberalizaciji tržišta s obzirom na to da se od 2005. godine u specijaliziranim prodavaonicama mogu kupovati lijekovi koji ne idu na recept. Još nisu primili zahtjev od Konzuma za izdavanje dozvole specijaliziranoj prodavaonici za promet na malo lijekovima. No struka je reagirala i jasno rekla da lijek nije roba i da mu je mjesto u ljekarni.

O liberalizaciji tržišta bezreceptnih lijekova i stavljanje u prodaju u trgovačkim lancima u emisji Hrvatska uživo razgovarali su dr. sc. Maja Jakševac Mikša, izvršna direktorica Hrvatskog farmaceutskog društva, doc. dr. sc. Lidija Bach-Rojecky, prodekanica za nastavu i predstojnica Zavoda za farmakologiju Farmaceutsko-biokemijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Mate Portolan, predsjednik Hrvatske ljekarničke komore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.