Apsurd: Klinika za plućne bolesti prekrivena starim azbestom!

mef.unizg.hr

Iako je azbestoza uzela mnogo života u Hrvatskoj, a azbest je u EU zabranjen od 2005., Hrvatska nikako da ga se riješi. Ironično i apurdno je da je Klinika za plućne bolesti u Zagrebu prekrivena starim azbestom koji izaziva rak pluća. Azbestne ploče se raspadaju i mogu biti vrlo opasne, piše HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak trećina fasade bolnice za plućne bolesti Jordanovac – prekrivena je opasnim azbestnim pločama. Desetak godina upozoravaju i mole da se taj problem riješi no – očito, kažu, njihova bolnica nije prioritet.

Potencijalnu opasnost za pacijente i zaposlenike prije 7 godina utvrdio je sudski vještak. Azbest je opasni meterijal koji oslobađanjem leti kroz zrak i svako tko ga udahne ima šansu da oboli od azbestoze koja je vrlo opasna bolest i završava sa kobnim posljedicama.

A da je bolje spriječiti nego liječiti, najbolje znaju radnici, njihove obitelji te mještani koji su zbog tvornica u svojem kraju godinama udisali otrovnu azbestnu prašinu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Iako u EU odavno zabranjen, azbest u Hravatskoj još nije uklonjen, a ni sankcije nisu predviđene. Prijeti, kažu, sa svih strana, i, ono što je najnevjerojatnije, i iz samih bolnica.

Azbest je prirodni, vlaknasti mineral, koji se nalazi u prirodi, ima malenu toplinsku i električnu vodljivost, otporan je na visoke temperature. Rabi se u proizvodnji toplinske i električne izolacije i za izradu zaštitne vatrogasne odjeće i obuće. Dugo je bio na glasu kao “čudo od vlakna” zbog svoje čvrstoće, otpornosti na toplinu i kiselinu, te izolacijskih svojstava. Zbog opasnosti po zdravlje (kancerogen je), azbest je sada zabranjen u brojnim državama, a među njima je i Hrvatska. U nekim malim granama privrede se i dalje rabi, pod strogim oprezom i kontrolom, jer mu nema zamjenskoga tehničkoga materijala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.