Goran Ivšić i glasnogovornik predsjednice Republike Luka Đurić navodno su na internetu iznijeli niz klevetničkih navoda. Mirenja nema, a kleveta će se dokazivati na sudu, navodi Novi list.
Do mirnog rješenja spora nije došlo na prethodnoj sudskoj raspravi pa su u ponedjeljak pred sutkinjom Sandrom Juranović na optuženičku klupu, optuženi za klevetu, sjeli 42-godišnji Goran Ivšić, bivši predsjednik udruge Kluba navijača Uvijek vjerni i tadašnji dopredsjednik, 35-godišnji Luka Đurić, danas glasnogovornik u Uredu predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović.
Tužio ih je Zoran Stevanović, čelnik udruge Korak i Regionalnog info-centra Rijeka zbog objave priopćenja na internetskim stranicama spomenute Udruge Uvijek vjerni u kojem su navodno iznijeli niz klevetničkih navoda.
“Zoran Stevanović iz Regionalnog info-centra Rijeka ne krije da je taj njegov doušnički posao i plaćen i hvaljen, očito se vodi idejom da na utakmici koju motri mora biti nešto inkriminirano…”, početak je teksta objavljenog na internetskoj stranici Kluba navijača Uvijek vjerni 1. kolovoza 2013. godine, a koje tužitelj Stevanović smatra klevetničkim.
A povod tom priopćenju očigledno je bio medijski istup Zdravka Mamića ispred GNK Dinamo u kojem je iznio činjenicu prijavljivanja kluba, a što je rezultiralo kaznom, pa to doveo u vezu sa Stevanovićem, premda on ni na koji način nije podnio bilo kakvu prijavu protiv Mamića, ističe Novi list, te dodaje da se Mamić u međuvremenu ispričao Stevanoviću, ali je ostao sporan tekst što ga potpisuju dvojica optuženih za klevetu.
Zoran Stevanović iz Regionalnog info centra Rijeka (UMKI), suradnik organizacije “Nogomet protiv rasizma u Europi” (FARE), u središtu je pozornosti hrvatske javnosti već duže vrijeme a ponajviše zbog Uefine kazne Hrvatskom nogometnom savezu i hrvatskoj nogometnoj reprezentaciji koja je kvalifikacijski susret protiv Italije morala igrati pred praznim tribinama.
Hrvatski nogometni savez odgovorio je u travnju 2015. na Stevanovićeve izjave u Jutarnjem listu ističući da se hrvatski partner FARE-a Zorana Stevanovića već nekoliko godina kontinuirano bavi prijavljivanjem hrvatskih navijača Uefi i uvelike je zaslužna za mnogobrojne kazne i prazne tribine na reprezentativnim utakmicama.
U svojem su odgovoru poručili: “G. Stevanović, jasno nam je da Vaša organizacija živi od prijavljivanja hrvatskih navijača Uefi. Jasno nam je da u toj borbi nećete prezati ni pred čim i da ćete pod krinkom borbe protiv rasizma bez ikakve grižnje savjesti raditi na tomu da hrvatska reprezentacija svoje domaće utakmice igra bez navijača. Isto tako, jasno nam je da Vas neće biti sram ići “niz vjetar”, iako sami u intervjuu tvrdite suprotno, pa raznim insinuacijama pokušavate baciti blato na Hrvatski nogometni savez, misleći da pritom podižete imidž sami sebi. No, moramo priznati da smo iznenađeni da ste spremni vrijeđati i organizaciju od koje dobivate veliki novac za financiranje svojih uglavnom nepoznatih, a time i neuspješnih projekata. Naime, zlonamjernom insinuacijom da su čelnici HNS-a mogli ili trebali znati detalje Uefine drastične kazne jer se “o tomu već tjedan dana priča u kuloarima”, uvrijedili ste prije svih – Uefu! Uvrijedili ste neovisnost njenih disciplinskih tijela, jer biste dobro trebali znati da niti jedna komisija, niti Izvršni odbor, a ni predsjednik Uefe, nemaju utjecaj niti informacije od Disciplinske komisije. Prijevod Vaših izjava poslat ćemo Uefi, a dobro znate što Uefa misli o ovakvim insinuacijama na račun njenih tijela od ljudi i organizacija kojima daje novac. Čini se da ne možete pobjeći od jednog mentaliteta s kojim se ova država krenula obračunavati početkom devedesetih, pa mislite da je “neovisnost” takvih tijela samo floskula. Sugeriramo da nam idući puta upravo Vi na vrijeme kažete kakvu ćemo kaznu dobiti. Ne, Zorane Stevanoviću, na Disciplinsku komisiju Uefe ne može se utjecati, a Hrvatski nogometni savez – i svaki pojedinac u njemu – za kaznu su saznali onoga trenutka kada smo to vrlo transparentno pokazali – u srijedu 8. travnja u 18:25 sati. Tvrditi, ali i insinuirati sve drugo ne samo da je maliciozno već je opasno, bezobrazno i ispod svakog nivoa, a služi samo potpirivanju niskih strasti i poticanju svega onoga protiv čega se, navodno, borite.
Time ste duboko uvrijedili Hrvatski nogometni savez i omalovažili pozitivnu inicijativu odigravanja utakmica reprezentacije u Splitu. Kada ste tako protiv rasizma i diskriminacije, zašto ne podijelite s javnošću koji su točno to Vaši projekti pomaknuli stvari na bolje? Je li to možda situacija na Euru 2012. kada ste tražili zabranu izvođenja pjesme “Lijepa li si” jer je “izvođač Thompson fašist”, a tekst pjesme ima “geografske pretenzije prema susjednim zemljama”? HNS je morao uložiti puno truda kako bi pokazao da je “Lijepa li si” domoljubna pjesma i s razlogom jedna od najpopularnijih među hrvatskim navijačima. Koliko je nama poznato, od kada ste aktivno uključeni na hrvatsku nogometnu scenu, stvari su samo postale – lošije. Hvala na takvom doprinosu.” Cijelo priopćenje možete pročitati ovdje.
> Zdravko Mamić o dramatičnoj Šukerovoj borbi za ‘Lijepa li si’
U međuvremenu je Hrvatska postala rekorder po broju utakmica pred praznim tribinama zbog Uefinih i Fifinih sankcija. Počelo je od utakmice s Italijom na Poljudu u lipnju 2015., nastavljene s Bugarskom u Zagrebu u listopadu 2015., zatim Turska i protiv Islanda 12. studenoga, navodi Večernji list.
Stevanović je Riječanin na čelu udruge Korak ispred i organizacije FARE (Football Against Racism in Europe) koja je izravno povezana s UEFA-om, FIFA-om i Europskom komisijom. Vodio je navijačka veleposlanstva na EURO-u 2008. godine te portal i vodič za navijače EURO 2008 i 2012. godine. Kako sam tvrdi, bio je sudionik europskih navijačkih kongresa u Londonu, Hamburgu, Barceloni i Kopenhagenu, a radom u civilnom sektoru bavi se petnaest godina.
Kao čelnik FARE-a, Stevanović je zadužen za sastavljanje izvješća koja se podnose predstavnicima UEFA-e. Oni odlučuju o kaznama domaćim nogometnim savezima. Već od ranije poznat je po svojem prijavljivanju navijača UEFA-ii na što su u više navrata upozoravali iz kluba navijača hrvatske nogometne reprezentacije ‘Uvijek vjerni’, pa mu je primjerice prije utakmice s Islandom 2013. navodno zasmetao i transparent “Zapamtite Vukovar“, te ga je dao ukloniti.
U sklopu akcije u 2014. godini, Stevanović je bio organizator i sudionik međunarodnog nogometnog turnira koji se održao u Surčinu, u Srbiji, na kojem je kako navode na stranicama Udruge, poslana jasna poruka da na nogometnim stadionima nema mjesta mržnji, rasizmu, nacionalizmu te ostalim oblicima diskriminacije.
FARE, Zoran Stevanović i Željko Jovanović
Prema izvješću iz Ureda za udruge, “Korak ispred” je 2011. godine samo od države dobila preko 160.000 kuna, dok je 2012. godine za svoju djelatnost nagrađena i poveljom ministra znanosti, obrazovanja i sporta, Željka Jovanovića.
Prije europske nogometne smotre u Poljskoj i Ukrajini u Ministarstvu prosvjete, znanosti i sporta promoviran je Regionalni info centar iz Rijeke na čelu kojeg se nalazio Zoran Stevanović. Štoviše, u cilju toga, sam ministar Željko Jovanović s dotičnom udrugom potpisao je Povelju o suradnji, koja bi trebala obuhvaćati i otvaranje svojevrsnih navijačkih veleposlanstava u Poljskoj.
Zoran Stevanović, očito je uživao podršku i ministra Željka Jovanovića, postavio se kao arbitar koja određuje što hrvatski navijači smiju, a što ne. A njegova je “ljubav“ prema Hrvatskoj, državi u kojoj i od koje živi, tolika da mu, prema riječima Damira Vrbanovića, smeta i samo ime Vukovar, budući da je njegova udruga tražila i da se sve na čemu piše Vukovar ukloni sa stadiona, upozorio je Damir Vrbanović na HRT-u.
Tako se obljetnica pada Vukovara, prema Vrbanovićevim riječima u studenome 2013., nije mogla obilježiti na Maksimiru pred navijačima i kamerama HRT-a koje su prenosile tu utakmicu. Vrbanović je dodao i kako je Stevanović prijavio FIFA-i HNS-ovu želju da se prije utakmice održi i minuta šutnje za žrtve vukovarske tragedije.
Nisu izostajale prijave niti nakon skandiranja – U boj u boj…, upozorili su iz udruge navijača “Uvijek vjerni”.
Izvršni direktor udruge Korak ispred Zoran Stevanović u razgovoru za jedne dnevne novine kazao je kako oni nisu prijavili Šimunića. No Vrbanović je to odbacio i rekao: “Jesu, oni su prijavili Šimunića. Imam njihovu prijavu na stolu”, kazao je tada izvršni predsjednik HNS-a.
Iz džepova hrvatskih poreznih obveznika preko Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva, ali i drugih ministarstava u Stevanovićevu udrugu slijeva se popriličan iznos novca.
Isto tako Grad Rijeka kontinuirano podržava rad Regionalnog info centra za mlade koji vodi Udruga mladih Korak ispred. “U tom smislu, Grad Rijeka od 2005. godine, u suradnji s Ministarstvom obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti (sada: Ministarstvo socijalne politike i mladih) uspješno surađuje u okviru provođenja projekta Regionalni info-centar za mlade u realizaciji Udruge za mlade Korak ispred”, obrazložili su 2012., kada su ponovno Udruzi dostavili financijska sredstva u ukupnom iznosu od 90.000,00 kuna (5-Suf.Reg).
> Udruge kojima je SDP dijelio milijarde – organiziraju prosvjed protiv vlade
Regionalni info centar za mlade Rijeka – UMKI osnovan 1998. aktivno se uključio i u rad Platforme 112 u područjima “vezanima za ljudska prava te obrazovanje odnosno sva ona istupanja Platforme u kojima se vrijednosti i nastojanja njihove udruge poklapaju s onima Platforme”.
Uz Nacionalnu zakladu za razvoj civilnog društva, ministarstva, Primorsko-goransku županiju, Agenciju za mobilnost i programe Europske Unije, od 2014. podupire ih i Veleposlanstvo SAD-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr