Predavanje Denisa Chevalliera: Može li kultura biti pokretač društvenog razvoja?

Dugogodišnji zamjenik ravnatelja Muzeja europske i mediteranske civilizacije u Marseillesu, Denis Chevallier održat će predavanje u srijedu, 15. listopada u 13 sati, u Muzejskom dokumentacijskom centru, na kojem će predstaviti jedan od pet trenutno najposjećenijih muzeja u svijetu i objasniti kako se kulturna djelatnost polako probija među najprofitabilnije sektore Europske unije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Unatoč činjenici da je Marseille četvrta europska luka po broju prometa, sa značajnim industrijskim aktivnostima, grad se godinama nosi s velikom stopom nezaposlenosti, manjim brojem visokokvalificirane radne snage,velikim razlikama između bogatih i siromašnih i visokim stopama kriminala. Znan i kao „najveći grad Sjeverne Afrike” zbog velikog broja imigranata, Marseille nikada nije bio poznat kao bitno kulturno središte. Međutim, 2013.godine percepcija ovoga grada značajno će se promijeniti jer će Marseille zajedno s Košicama nositi titulu Europske prijestolnice kulture.

Dva ključna momenta u toj transformaciji bila je nacionalna odluka da se Muzej europskih i mediteranskih civilizacija “MuCEM” preseli u marsejsku luku i kandidatura Marseillea za Europsku
prijestolnicu kulture 2013. godine.

Denis Chevallier je bio uključen stvaranje MuCEM-a od 2000. godine i u svom izlaganju prenijet će svoja iskustva u osmišljavanju i realizaciji jednog od najinovativnijih i najposjećenijih svjetskih muzeja, posebno interesantna zbog odluke Europske komisije da za nosioce prijestolnice kulture 2020. godine izabere Irsku i Hrvatsku. Chevallier, inače glavni glavni kustos i voditelj odjela za istraživanje i edukaciju MuCEM-a, otkriti će kako je ovaj kulturni projekt postao medij ujedinjenja šire i uže lokalne zajednice i doveo do niza pozitivnih pomaka u reanimaciji gradskih prostora, razvoju turizma i promijeni imidža samoga grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glavna zgrada MuCEM-a smještena je u staroj luci Marseillesa, pored tvrđave Saint-Jeane iz 17. stoljeća, a pozornost plijeni inovativno arhitektonsko rješenje od neobične betonske čipke koju je osmislio arhitekt Rudy Riccioti. Ovaj ekskluzivni muzej posvećen je bogatstvu kulturne raznolikosti Mediterana, slavi kulturno nasljeđe regije i grada kao civilizacijskog raskršća i spaja lokalnu kulturnu baštinu i tradicionalne umjetničkih forme s novim, inovativnim i eksperimentalnim kulturnim izričajima.

S obzirom da je kandidaturu za Europsku prijestolnicu kulture 2020. godine iskazalo čak 9 Hrvatskih gradova: Dubrovnik, Đakovo, Osijek, Pula, Rijeka, Split, Varaždin, Zadar i Zagreb, biti će zanimljivo poslušati iskustva francuskih kolega u izradi strategije, sakupljanju potpore, mobiliziranu ljudi i resursa te u provedbi samog programa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.