Kako smo već pisali nova predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen kandidirala je za povjerenike 7 liberala, 8 socijalista, 10 europskih pučana i jednog pripadnika suverene desnice kojemu će buduće ovlasti biti smanjene.
Naime, Poljak Janusz Wojciechowski trebao bi preuzeti resor poljoprivrede, odnosno postati povjerenikom EK za agronomiju. On je član poljske vladajuće desne stranke Pravo i pravda (PiS) te pripada euroskeptičnim Europskim konzervativcima i reformistima u Europskom parlamentu.
Dužnost zastupnika u Europskom parlamentu obnašao je od 2004. do 2006., od 2006. do 2010. te od 2010. do 2016. nakon čega preuzima dužnost člana Revizorskog suda Europske unije.
>Poljski europarlamentarac i bivši liberal otkriva kako je ljevica preuzela desni centar u Europi
Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen donijela je odluku da se pitanje državnih potpora u poljoprivrednom i pomorskom sektoru prebace na Generalnu upravu za tržišno natjecanje, a kojom će zapravo upravljati Margrethe Vestager iz Danske, članica liberalnog ALDE-a u savezu s francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom i njegovom novom grupacijom. Povjerenik za poljoprivredu će također izgubiti ovlast odlučivanja slanja državne pomoći onima koji su u krizi, javlja poljski wprost.pl.
Odluka Ursule Von der Leyen nije ni na koji način formalno obrazložena.
Eliminiran Orbanov kandidat za povjerenika zbog sukoba interesa
Uz Poljaka Janusza Wojciechowskog na udaru se našao i mađarski kandidat za povjerenika EK o proširenju i susjedstvu EU László Trócsányi kojeg je Europski parlament odbio saslušati. Naime, Odbor za pravna pitanja ustvrdio je 30. rujna kako nije sposoban za posao povjerenika zbog sukoba interesa, tako da kandidat mađarskog premijera Viktora Orbana neće danas niti prisustovati saslušanju kandidata, a od Von der Leyen se očekuje potraga za novim mogućim povjerenikom.
Trócsányi, koji je bio ministar pravosuđa u Vladi Viktora Orbana, opisao je odluku Odbora kao oštru nepravdu rekavši da je postupak „jasno i namjerno kršenje vladavine prava i procedure“ te je najavio kako će možda pokušati osporiti odluku pred sudom.
Podsjetimo, u izborima za Europski parlament birao se čak 751 zastupnik, a najviše je mjesta osvojila grupacija Europske pučke stranke kojoj pripada i hrvatski HDZ – njih 182, a slijedili su ih Socijalisti sa 154 zastupnika. Macronova stranka Obnovimo Europu osvojila je 108 zastupničkih mjesta dok se suverenisti predvođeni Matteom Salvinijem i Marine Le Pen osvojili 73 zastupnička mjesta. Zeleni su osvojili 74, euroskeptični Europski konzervativci i reformisti 62 zastupnička mjesta. Najslabije je prošla ekstremno lijeva Konfederacija ujedinjene ljevice s 41 osvojena zastupnička mjesta, dok je neovisnih zastupnika 57.
Također, nakon što je 2014. osvojio 31% vladajući konzervativni PiS u Poljskoj je povećao podršku na 45% te je većina poljskih zastupnika, njih 23 prešlo Europskim konzervativcima i reformistima.
Izvor: narod.hr