Austrija preporučuje cjepivo AstraZenece samo mlađima od 65 godina: Koje je cjepivo bolje za starije?

Foto: Fah, snimka zaslona; fotomontaža: Narod.hr

Austrijski nacionalni odbor za cijepljenje pridružio se Njemačkoj preporučujući cjepivo za koronavirus AstraZenece samo mlađima od 65 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Talijanska agencija za lijekove otišla je čak i korak dalje savjetujući ljudima iznad 55 godina ili rizičnim skupinama da se umjesto cjepivom AstraZenece cijepe BionTech/Pfizerovim ili Moderninim mRNA cjepivom.

Međutim, Europska medicinska agencija odobrila je AstraZenecino cjepivo za sve odrasle starije od 18 godina, uključujući i starije, piše Thelocal.ad.

Savezni kancelar Sebastian Kurz i ministar zdravstva Rudolf Anschober u izjavi su naveli da se sada vrlo brzo, vjerojatno od 7. veljače, u Austriji može pristupiti cijepljenju trećim odobrenim cjepivom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Sigurnosne upute oko cjepiva za Covid: Trebaju ga izbjegavati trudnice, dojilje, djeca…

> Norveška: 13 smrti povezano s nuspojavama od cjepiva protiv Covida, za 10 se čeka nalaz

> Iz HALMED-a potvrdili da su do sada imali 60 prijava na nuspojave cjepiva

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi se nadaju da će dolazak AstraZenecinog cjepiva omogućiti da se veći broj populacije procijepi budući da to cjepivo ne treba biti skladišteno na vrlo niskim temperaturama kao što je slučaj s BionTech/Pfizerovim cjepivom.

Premalo podataka o učincima na starije

Međutim, Austrijski nacionalni odbor za cjepivo naveo je da iz kliničkih studija ima premalo podataka da bi se odredilo kakav je učinak cjepiva na starije. Više podataka trebalo postati dostupno iz Ujedinjenog Kraljevstva ili Sjedinjenih Država u veljači.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Austrijski odbor jednoglasno je preporučio cjepivo za one od 18 do 64 godine te preporučio starijim i rizičnim skupinama da koriste mRNA cjepiva. Međutim, u slučaju logističkih problema s mRNA cjepivima, AstraZeneca cjepivo može se također dati starijima od 65 godina jer je ono, prema stručnjacima, sigurno.

> Cijepljenje protiv koronavirusa: 5 odgovora na najčešća pitanja

> Etički problem: Proizvodnja cjepiva i korištenje matičnih stanica pobačene djece

> Dr. sc. Šehić: Legitimno je propitivati etičnost nastanka cjepiva te ustrajati na onima koja nisu etički kompromitirana

Tekst se nastavlja ispod oglasa

AstraZenecino cjepivo mogu koristiti doktori u svojoj privatnoj praksi kao i zdravstveni djelatnici, rekla je Ursula Wiedermann-Schmidt, predsjedateljica nacionalnog odbora za cijepljenje, i izrazila nadu da će do početka ljeta svatko tko želi biti i cijepljen.

Zabrinutost udruge starijih građana

Predsjednik udruge umirovljenika SPÖ, Peter Kostelka zatražio je od odgovornih u Austriji da pričekaju rezultate studije koji se očekuju veljači, a koji će dati više informacija o učincima AstraZenecinog cjepiva na starije od 65.

On je preporučio cijepljenje svima iznad 80 drugim dostupnim cjepivima, izvijestio je Kronen Zeitung.

Stručnjakinja otkriva koje cjepivo je bolje za starije ljude, a koje za mlađe

Bez obzira na epidemiološku sliku i mjere – Hrvatska dijeli istu sudbinu s ostatkom Europske unije što se nabave cjepiva tiče. Ipak, iz Europe stižu dobre vijesti. AstraZeneca i Pfizer najavili su da će znatno više svojih cjepiva isporučiti u sljedećim mjesecima.

Pfizer obećaje da će u drugom tromjesečju ove godine Europa dobiti dodatnih 75 milijuna doza njegovih cjepiva.

Moguće je da će tako nadoknaditi smanjenje isporuka do kojeg je došlo zbog preinaka u tvornicama. Do kraja godine ukupno bi u Europu trebalo stići do 600 milijuna Pfizerovih doza.

I AstraZeneca pojačava svoju isporuku. Do ožujka će Europa dobiti dodatnih 9 milijuna doza, a ukupno 40 milijuna. To je i dalje upola manje od onoga čemu se Europska komisija nadala.

Teško će biti ovim tempom ispuniti cilj od 50 posto cijepljenih do ljeta. Više o tome u Dnevniku Nove TV govorila je članica Vladinog znanstvenog savjeta prof. dr. sc. Andreja Ambriović Ristov s Instituta Ruđer Bošković.

“Vi znate da je Hrvatska putem EU dogovorila ukupne količine cjepiva od Pfizera, Moderne i AstraZenece. Da smo dobili sve dogovorene sve količine, mogli smo procijepiti pola populacije. Kako je došlo do zastoja, nitko ne može prognozirati što će dalje biti”, rekla je Ambriović Ristov.

Optimist je što se tiče ljetne turističke sezone “Mislim da građani razumiju zašto su mjere takve kakve jesu i očito ih poštuju jer imamo znatno manje novooboljelih, no čini mi se da su brojke došle do platoa i sada treba biti posebno oprezan”, upozorila je Ambriović Ristov.

Dvojba oko cjepiva AstraZenece

O tome koliko AstraZeneka može biti djelotvorna kod starijih osoba kaže kako će ono u Njemačkoj biti upotrijebljeno za cijepljenje mlađih od 65 godina.

“Cjepivo je odobreno prije par dana. Radi se o adenovisuru čimpanze. Tijekom kliničkog pokusa raspon dobne skupine od 56 do 69 godina onih koji su primili cjepivo bio je nešto manji. Radi se o nekakvih osam posto ispitanika mlađih od 65 godina pa nije moguće izračunati učinkovitost cjepiva u toj životnoj dobi. Njemačka je rekla da će cijepiti samo do 65 godina iako je cjepivo registrirano za sve starije od 18”, objasnila je Ambriović Ristov.

“U slučaju da imamo sva cjepiva na raspolaganju – Astrazenecom bi cijepili osobe do 65 godina, a Pfizerovim one starije. No, ako nema dovoljno cjepiva na izbor, treba se cijepiti onim koje imamo“, dodala je Ambriović Ristov.

Za nabavku ruskog i kineskog cjepiva navodi kako bi to trebalo dogovoriti putem Europske unije.

“Mi kao mala zemlja mogli smo samo profitirati od ovakvog načina nabavke cjepiva jer kao mala zemlja teško da bi dobili ove količine koje smo dobili na organizirani način nabavke cjepiva”, rekla je Ambriović Ristov za dnevnik.hr.

O novoj soju korone

Za novi soj kaže kako je pitanje dana kad će oni stići u Hrvatsku.

“Opasnost je što ovi sojevi preuzmu infekciju, istisnu takozvani divlji soj, a brzina širenja je puno veća, a krivulja novih slučajeva je puno strmija i to bi nas vrlo brzo moglo dovesti do situacije kakvu smo imali u prosincu”, kazala je Ambriović Ristov.

“Treba i dalje držati mjere koje vidimo da djeluju i pripremiti se na dolazak novog soja, što znači testirati i znati da, kad se to dogodi, možemo uvesti dodatne mjere”, zaključila je Ambriović Ristov.

* O ovoj temi ne postoji jedinstveno mišljenje u znanstvenoj zajednici, stoga Narod.hr prenosi i stručnjake koji iznose drugačije mišljenje i stajališta koja možda odudaraju od glavne struje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.