Brexit bez sporazuma pogodit će i vlasnike kućnih ljubimaca i zrakoplovne kompanije

Foto: fah

Izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz Europske unije bez odgovarajućeg sporazuma mogao bi prizemljiti zrakoplove, onemogućiti prijevoznike da isporučuju robu na tržište najvećeg trgovinskog bloka pa i zadati glavobolje vlasnicima kućnih ljubimaca koji žele povesti svoje četveronožne prijatelje na ljetovanje, upozoravaju dokumenti britanske vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo šest mjeseci prije no što bi Ujedinjeno Kraljevstvo trebalo iduće godine napustiti EU, britanska premijerka Theresa May upozorila je da su pregovori s Unijom zapeli u slijepoj ulici i da EU treba iznijeti nove prijedloge kako provesti taj razvod.

Mnogi poslovni ljudi i ulagači se pribojavaju da bi politika mogla potkopati sporazum i gurnuti peto po veličini svjetsko gospodarstvo u brexit bez dogovora koji će, kažu, prestrašiti financijska tržišta i začepiti arterije trgovine.

Britanija, koja je upozorila da bi mogla otići bez sporazuma, objavila je u ponedjeljak 25 tehničkih obavijesti koje pokrivaju područja od komercijalnog prijevoza i kupovine drvne građe do pravila za zračne prijevoznike i putovanja u inozemstvo s kućnim ljubimcima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ako Ujedinjeno Kraljevstvo bez sporazuma napusti EU u ožujku 2019., licencirane zrakoplovne tvrtke iz Ujedinjenog Kraljevstva i EU-a izgubit će automatsko pravo da pružaju usluge između Ujedinjenog Kraljevstva i EU-a, a da unaprijed ne traže dozvolu”, rekla je vlada.

Sveukupno je vlada objavila 65 takvih obavijesti koje ukazuju kako bi izgledao brexit bez sporazuma, scenarij iz noćne more za čelnike većine multinacionalnih kompanija koje posluju u Britaniji.

Uz upozorenja da bi se, zbog nejasnoća uslijed izostanka sporazuma, na obje strane kanala koji povezuje Britaniju s Francuskom mogli gomilati kamioni, Britanija je najavila da će nastojati postići bilateralne sporazume s europskim zemljama kako bi prijevoznicima osigurala mogućnost prometovanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obavijesti se odnose na veliki dio britanskog gospodarstva i upozoravaju, primjerice, da će se morati mijenjati etikete na prehrambenim proizvodima.

“Uporaba oznake EU za mjesto porijekla više neće biti ispravna za hranu ili sastojke iz Ujedinjenog Kraljevstva”, rekla je britanska vlada.

Svoje će etikete morati mijenjati proizvođači meda a zemlje EU-a možda više neće prihvaćati britansku mineralnu vodu, rekla je vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vlasnici kućnih ljubimaca morat će svoje pse, mačke pa čak i tvorove opskrbiti veterinarskom dokumentacijom.

Bez sporazuma će se Britanija iz trgovine koja teče bez prepreka s ostatkom EU-a morati prebaciti na carinske sporazume kakve propisuje Svjetska trgovinska organizacija za države bez povlaštenih odnosa.

Zagovornici brexita prihvaćaju da će biti nekih oblika kratkoročnih gospodarskih problema ali tvrde da vlade nastoje zastrašiti glasače posljedicama brexita bez sporazuma.

Britaniji će, kažu oni, dugoročno biti mnogo bolje ako prekine veze s, kako smatraju, na propast osuđenim eksperimentom Unije pod njemačkom dominacijom i pretjerane potrošnje na socijalnu skrb financirane zaduživanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.