Bugarska se neće pridružiti sporazumu o migracijama koji je nastao pod okriljem UN-a i neće biti prisutna na dvodnevnoj konferenciji na kojoj će taj sporazum formalno biti usvojen idućeg tjenda u Maroku, definitivna je odluka vlade donesena 5. prosinca.
Također, Vlada države na Crnom moru će se suzdržati od glasovanja o rezoluciji opće skupštine UN-a kojom se promovira “Globalni kompakt”. Za sad je najmanje pet europskih država definitivno odustalo od potpisivanja, uključujući Mađarsku, Češku, Poljsku i Slovačku, uz još nekoliko koje su najavile nedolazak.
“U ovom trenutku vlada Bugarske vjeruje da odluka da se ne pridružimo Globalnom kompaktu za sigurne, uredne i regularne migracije štiti u cijelosti interese građana i države”, kaže se u priopćenju.
MOST: ‘Vlada je na nedemokratski i totalitaran način odbila raspravu o Marakeškom sporazumu’
Sporazum, koji se bavi pitanjima zaštite migranata, neovisno o tome dolaze li s dokumentima i poštuju li pravilo da traže azil u prvoj sigurnoj zemlji, te njihove integracije u nove domovine i povrtka u stare, je odobren u srpnju od 193 države članice UN-a, no SAD ga nisu odobrile. Donesen je pod pritiskom najvećeg priljeva imigranata u Europu nakon Drugog svjetskog rata, pri čemu velik broj migranata dolazi iz zemalja gdje nema ratnih sukoba i nisu politički proganjani, pa po ustaljenim pravilima ne bi imali pravo tražiti azil.
Kompakt je doveo i do krize vlade Belgije, Austrija je najavila da ga neće potpisati, a vrlo je upitan i potpis Italije, gdje se sporazumu protivi utjecajni ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini.
U tradicionalno liberalnoj Nizozemskoj, recentno ispitivanje javnog mišljenja je pokazalo da je 42 posto protiv potpisivanja sporazuma, a 34% građana za. Neke izvaneuropske države, poput Australije, također su ga odbile potpisati.
Bugarska je, sa svojih sedam milijuna stanovnika, na jednoj od glavnih migracijskih ruta sa Bliskog istoka u EU, i već je poduzela korake za zaštitu svojih granica.