Budući slovenski premijer Miro Cerar, o čijem će izboru za mandatara popodne glasovati parlament, rekao je u svom nastupnom govoru zastupnicima da će reafirmacija prave države i izlazak iz ekonomske krize biti glavne crte djelovanja njegove buduće vlade.
“Uspostavljanje povjerenja u pravnu državu i državne ustanove, poštovanje temeljnih društvenih vrijednosti i očuvanje pravednog društvenog reda bit će glavne zadaće nove vlade”, rekao je Cerar, dodavši da je povratak povjerenja u politiku bilo i glavno obećanje njegove stranke koja je 13. srpnja uvjerljivo pobijedila na izborima.
Cerar, koji dana slavi 51. rođendan, naglasio je i da će isto tako napori njegove vlade biti usmjereni na borbu protiv malverzacija u gospodarstvu i prisutne korupcije, te za vladavinu i poštovanje zakonitosti.
“Ako to ostvarimo, sav će politički prostor u zemlji biti stabiliziran, a to će djelovati i na gospodarski oporavak. Ako se nekažnjeno krade i laže, ako nema pravog reda, takvo je društvo osuđeno na propast”, kazao je Cerar.
U govoru u kojemu nije iznosio konkretne brojke jer će svoj temeljiti program iznijeti za nekoliko tjedana, Cerar je naglasio da su politička stabilnost i konstruktivnost, te veća politička kultura preduvjet za održiv gospodarski i društveni razvoj države, da će se odlučno zalagati za to da u politici bude odstranjen govor mržnje i ideološke svađe, te je pozvao buduću opoziciju da se ne poziva na “protekle zasluge” nego pristane na konstruktivan politički dijalog.
Osudio je i “rasipništvo i korupciju”, te “ideološke sukobe” o pitanjima koja nemaju veze s današnjim problemima Slovenije, koja je na nekim područjima, osobito kad je riječ o stanju javnih financija, “teški bolesnik”.
Cerar je najavio da plaće u javnom sektoru i druge naknade, s izuzetkom socijalne pomoći, u budućnosti neće rasti nego će biti zamrznute sve dok se ne postigne rast BDP-a od 2,5 posto.
Najavio je i pojačanu aktivnost Slovenije u Europskoj uniji, gdje će voditi proaktivnu politiku i iznositi više prijedloga nego do sada, ali i aktivniju vanjsku politiku, te nastavak politike “promišljene privatizacije” državne imovine.
Kako bi se smanjio javni dug realizirat će se ustavno fiskalno pravilo usmjereno na izjednačavanje proračunskih prihoda i rashoda, efikasnije će se povlačiti sredstva iz europskih fondova, a Slovenija će u Europskoj uniji podržavati liniju jačanja “unutarnje integracije”, najavio je budući slovenski premijer.
Jako kritičan prema Ceraru i njegovoj budućoj vladi bio je bivši premijer Janez Janša koji je na izvanrednu parlamentarnu sjednicu došao iz zatvora u kojem izdržava dvogodišnju kaznu zbog korupcijske afere Patria.
Janša je u ime svoje Slovenske demokratske stranke (SDS) rekao da Cerar u svom govoru zastupnicima nije iznio nijednu konkretnu brojku niti programska odredišta o tome kako Sloveniju izvući iz krize, i to u dramatičnim financijskim okolnostima koja će u vrijeme njegove vlade samo eskalirati.
Janša je rekao da će Cerarova vlada zajedno sa strankama ljevice koje će ostati u konstruktivnoj opoziciji imati “dvotrećinsku većinu” u parlamentu, ali ne smatra da će biti dugovječna. “Uskoro će doći računi za koje neće odgovarati opozicija nego će doći na naplatu toj vladi, i to jako brzo”, kazao je Janša, dodavši da je Cerarova koalicija “protureformska” i da od nje ne treba očekivati primjene koje bi politički i financijski stabilizirale Sloveniju.
Janša je rekao da se vidi da u Sloveniji “nije normalno stanje” i po tome što je on kao predsjednik najjače oporbene stranke doveden na zasjedanje parlamenta iz zatvora, “u kojem je završio bez ijednog dokaza”.
Iskoristio je i priliku da se okomi na stanje u slovenskom pravosuđu koje treba reformirati, te na “ostatke komunističkog aparthejda koji su u Sloveniji još uvijek na djelu i sprečavaju napredak”.
Ceraru je poručio i da je “pogrešno dijagnosticirao” stanje u Sloveniji u kojoj formalni okvir pravne države nije problem. “Pravna država ne rješava ništa, i Rusija je pravna država, a to je bila i bivša Jugoslavija pa su se svejedno kršila ljudska prava”, kazao je Janša, naglasivši da je problem u tome što u Sloveniji nema vladavine prava, a što se vidi i iz brojnih pogrešnih sudskih odluka koje se osporavaju na višim instancama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa