Druga po veličini slovenska banka prodana fondu Apollo

Druga po veličini slovenska banka Nova kreditna banka Maribor (NKBM) prodana je u utorak američkom investicijskom fondu Apollo za 250 milijuna eura, objavili su u Ljubljani predstavnici Apolla i Slovenskog državnog holdinga (SDH) koji vodi privatizaciju državne imovine.
Temeljem ugovora Apollo postaje vlasnik 80 posto dionica NKBM-a, dok 20 posto preuzima Europska banka za obnovu i razvitak (EBRD), rekli su na konferenciji za novinare Gernot Lohr iz Apolla i Matej Runjak, predsjednika SDH-a, izrazivši zadovoljstvo što su višemjesečni pregovori završili uspješno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Slovenskom državnom fondu ocjenjuju da je postignuta optimalna cijena za banku koju je država zadnjih godina dokapitalizirala s 870 milijuna eura, s obzirom na stanje u Europi gdje je velika ponuda banaka za prodaju, a interes ograničen.

Lohr je istaknuo da je NKBM dobra banka, ali da se suočava s izazovima kao što su loši krediti i restrikcije Europske komisije, te naveo da ta slovenska banka može postati regionalnim modelom dobrog, uspješnog i transparentnog poslovanja.

Prodaja druge najveće slovenske banke u državnom vlasništvu nakon Nove ljubljanske banke izvedena je u skladu s obećanjima koja je Slovenija dala Europskoj komisiji prije dvije godine, kad se obvezala na smanjenje državnog portfelja u gospodarstvu u trenutku kad je bankarski sektor iskazivao velike gubitke i loše kredite radi čega je morao biti dokapitaliziran i saniran.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

NKBM je lani nakon više godina gubitaka i loših kredita zabilježila prvu pozitivnu poslovnu godinu, s 35,9 milijuna eura čiste dobiti, uz bilancu od oko 3,6 milijardi eura.

Slovenski mediji navode da je kupoprodajnim ugovorom između Slovenije i Apolla riješeno i pitanje snošenja potencijalnih gubitaka iz riskantnih poslova prijašnjih godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.