Dužnosnik EU: Posljedice ruske agresije imat će velik utjecaj na širi prehrambeni sustav

poljoprivreda
Foto: Thinkstock

Ruska invazija na Ukrajinu imat će ozbiljne posljedice koje bi mogle biti “bolne” za europske poljoprivrednike i širi prehrambeni sustav, upozorio je visoki dužnosnik EU-a u ponedjeljak u Europskom parlamentu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Visoko subvencionirani poljoprivredni sustav EU-a je izvozna sila, ali sredstva za život bi mogla biti ugrožena jer se velik dio mesne i mliječne industrije EU-a oslanja na uvezene usjeve za životinje iz Ukrajine, a blok je također ovisi o ruskom plinu i gnojivima, prenosi Politico.

“Posljedice ove ruske agresije imat će veliki utjecaj na naš poljoprivredno-prehrambeni sektor i to će biti bolno. Ali moramo trpjeti tu bol”, ustvrdio je pred zastupnicima odbora za farme Michael Scannell, drugi najviši državni službenik u odjelu za poljoprivredu Komisije.

Rusija i Ukrajina zajedno čine više od 30 posto svjetske trgovine pšenicom i ječmom, 17 posto kukuruza i preko 50 posto suncokretovog ulja, sjemena i hrane za ishranu životinja — ali sav ukrajinski izvoz s glavnog trgovačkog puta preko crnomorske luke je prestao zbog rata, rekao je Scannell.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ta je trgovina sada u biti potpuno zamrznuta”, rekao je Scannell. “Nema kretanja brodova u niti iz ovih luka. Štoviše, očekuje se da se ta situacija neće promijeniti iz vrlo očitog razloga jer je rat u tijeku. ”

Ako ukrajinski poljoprivrednici ne budu u mogućnosti saditi usjeve poput kukuruza za žetvu ljeti, onda bi to moglo srednjoročno pomaknuti krizu, upozorio je dužnosnik EU.

Mnogi zastupnici u Europskom parlamentu naglasili su potrebu jačanja unutarnje sigurnosti hrane s obzirom na to da proizvodnja hrane u EU uvelike ovisi o uvoznim gnojivima, prirodnom plinu i stočnoj hrani. “U svim tim područjima Komisija je orijentirana na rješavanje ovih slabosti”, rekao je Scannell zastupnicima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zeleni žele prekid trgovine u Ukrajini iskoristiti za politiku manje mesa

Europarlamentarac iz Europske pučke stranke Herbert Dorfmann rekao je da je Ukrajina jedan od glavnih izvora ne-GMO soje, koja je također ključna za ishranu životinja. Kad je riječ o trgovini s Rusijom, poljoprivredni sustav EU-a morat će pretrpjeti udarac, sugerirao je Dorfmann, rekavši: “Ne možete trgovati s izgnanim državama.”

“S Rusijom će trgovina propasti, ali mi to nismo izazvali”, dodao je Dorfmann.

Njemački zastupnik Zelenih u Europskom parlamentu Martin Häusling smatra da bi EU trebao iskoristiti prekid trgovine u Ukrajini kako bi promijenio svoj poljoprivredni model usmjeren na životinje, upitavši: “Možemo li si priuštiti da 70 posto naših žitarica dajemo svinjama i peradi? Moramo razmišljati o izgradnji održivog poljoprivredni sustav.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trgovina poljoprivredno-prehrambenim proizvodima s Rusijom već je znatno pala posljednjih godina nakon što je Moskva uvela embargo na mnoge prehrambene proizvode iz EU-a kao odgovor na sankcije koje je EU uvela Rusiji nakon aneksije Krima 2014.

Unatoč embargu, Rusija ostaje šesti najveći trgovinski partner Europe u smislu vrijednosti kada je u pitanju kupnja poljoprivredno-prehrambenih proizvoda iz EU. No, nove sankcije Rusiji vjerojatno će poremetiti izvoz luksuznih prehrambenih proizvoda poput vina, žestokih pića i čokolade, i destimulirati Rusiju od bilo kakve trgovine, rekao je Scannell.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.