Pet zemalja Europske unije pristalo je prihvatiti neke od 141 migranata s humanitarnog broda Aquarius, objavila je u utorak Europska komisija nakon čega je i Malta objavila da će dopustiti privremeno uplovljavanje brodu koji danima na Mediteranu traži luku za prihvat.
Brod Aquarius, kojim upravljaju francusko-njemačka dobrotvorna udruga SOS Mediteran i Liječnici bez granica (MSF), spasio je ilegalne migrante u dvije odvojene operacije i sada se nalazi u međunarodnim vodama između Italije i Malte, dva mjeseca nakon intenzivne diplomatske krize potaknute novom talijanskom vladom koja je odlučila zatvoriti svoje luke ilegalnim migrantima jer ne želi postati izbjeglički logor.
Italija odbija prihvatiti 141 ilegalnih migranta, Salvini: ‘Potrebno je zaustaviti trgovinu ljudima’
Međutim, kako prenosi Reuters, povjerenik EK za migracije Dimitris Avramopoulos rekao je da blok treba pronaći trajno rješenje za migrantsko pitanje.
“Ne možemo se pouzdati u ad-hoc dogovore, trebaju nam održiva rješenja. Ne leži odgovornost samo na jednoj ili više država članica, već na cijeloj Europskoj uniji”, rekao je Avramopoulos.
Predsjednik španjolske pokrajine Katalonije Quim Torra predložio je u utorak humanitarnom brodu Aquarius sa 141 ilegalnim migrantom da pristanu u njihovu regiji i na Twitteru predložio ljetovališta Palamos, Vilanove i St. Carles de la Rapita te poručio “Katalonija će uvijek biti zemlja prihvata”, rekao je Torra.
U Francuskoj su spremnost za prihvat dijela migranata oglasile luka Sete na jugu i vlasti otoka Korzike.
Portugal je spreman prihvatiti 30 migranata od ukupno 244 migranata na brodovlju u Mediteranu, a to znači Aquariusu i drugim brodicama koje su sada na Malti, navela je portugalska vlada u priopćenju u utorak.
Nakon tih objava Malta je ponudila uplovljavanje, prenosi agencija dpa.
“Malta će napraviti ustupak dopuštajući plovilu ulazak u njezine luke, iako za takav čin nema zakonske obveze”, rečeno je izjavi i dodano kako će migranti biti naknadno raspoređeni diljem Francuske, Njemačke, Luksemburga, Portugala i Španjolske.
“Malteška vlada smatra ovo konkretnim primjerom europskog vodstva i solidarnosti”, stoji u izjavi.
Uslijed dugotrajne rasprave između članica EU o tome kako upravljati priljevom migranata, Italija i Malta zauzele su čvrst stav glede spasilačkih plovila u Mediteranu kojima upravljaju nevladine organizacije i odlučile zatvoriti svoje luke.
Španjolska, koju od 1. lipnja vodi socijalist Pedro Sanchez primila je sredinom lipnja u Valenciji 630 migranata pošto su ih odbile Italija i Malta i tako postala 2018. prva luka pomorskog ulaza ilegalnih migranata u Europu.
U utorak je španjolski premijer Sanchez rekao da bi Španjolska mogla primiti 60 od 141 migranta i objasnio da “Španjolska nije najbliža luka i time niti najsigurnija luka za pristajanje”, istaknuo je jedan vladin izvor, prenosi AFP.
Otkako je preuzela dužnost u lipnju nova talijanska vlada populista i protumigrantski nastrojenih stranaka odlučila je zatvoriti svoje luke za migrante ističući da Italija, koja je primila najveći migranata spašenih na moru jer je njezina obala najbliže Africi, više neće biti europski izbjeglički logor. U Italiju je pristiglo više od 650 tisuća migranata od 2014., a ona je opetovano apelirala na Europsku komisiju da donese rješenje o ravnomjerenijoj raspodjeli imigratnskog tereta.
Od početka godine više od 25.000 migranata stiglo je u Europu morskim putem, prema prvim podacima UN-ove organizacije za migracije, ili blizu tri puta više nego 2017. u istom razdoblju.
Tekst se nastavlja ispod oglasa