EU potpisala spornu Istanbulsku konvenciju

Foto: fah

Europska unija u utorak je potpisala konvenciju Vijeća Europe o prevenciji i borbi protiv nasilja nad ženama i obiteljskog nasilja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vera Jourova, povjerenica EU-a za pravosuđe, potrošače i jednakost spolova i Joseph Filletti, veleposlanik Malte u Vijeću Europe, potpisali su Istanbulsku konvenciju otvorenu za potpisivanje od 2011.

Kako Istanbulska konvencija uz zaštitu žena “šverca” nametanje rodne ideologije

“Potpisivanje konvencije, što je prva etapa procesa pristupanja, ukazuje na važnost koju države članice EU-a pridaju Istanbulskoj konvenciji, koja postavlja svjetske norme u području borbe protiv raznih vrsta nasilja nad ženama”, tvrdi Vijeće Europe u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do sada su 23 zemlje, od kojih je 14 članica EU-a (Austrija, Belgija, Danska, Španjolska, Finska, Francuska, Italija, Malta, Nizozemska, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovenija i Švedska) ratificirale konvenciju. Ostale države EU-a su je samo potpisale.

Esih u Saboru: Istanbulska konvencija je sporna zbog uvođenja termina roda, odnosno rodne ideologije

Prema statističkim podacima koje navodi Vijeće Europe, svaka treća žena u EU-u bila je izložena tjelesnom i/ili seksualnom nasilju nakon 15. godine, svaka dvadeseta žena je silovana i više od polovice (55 posto) žena su bile izložene seksualnom uznemiravanju. Svaka treća žena bila je žrtvom psihološkog nasilja partnera i svaku treću je u djetinjstvu fizički ili seksualno zlostavljala odrasla osoba, pokazuju podaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nametanje rodne ideologije s brojnim posljedicama

Podsjećamo, Istanbulska konvencija je međunarodni ugovor koji je donesen s ciljem da se ženama i članovima obitelji, žrtvama nasilja, omogući ista razina zaštite u svim europskim državama.

Iako donosi mnoge poželjne odredbe o pružanju pomoći žrtvama nasilja, kao što su odredbe o skloništima, pružanju pravne pomoći i potpore žrtvama te o nalogu za udaljenje ili zabranu pristupa žrtvi, Istanbulska konvencija sadrži definiciju pojma „rod“ koja bi u slučaju da Konvenciju ratificira Hrvatski sabor postala pravno obvezujuća za Hrvatsku, čime bi se Hrvatskoj i svim njenim građanima nametnula rodna ideologija.

Kada bi Hrvatski sabor ratificirao Istanbulsku konvenciju, to bi omogućilo daljnje nametanje rodne ideologije i dovelo do sljedećih posljedica:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Nametanja znanstveno nepotvrđenih teza (rodne ideologije) u obrazovni sustav izmjenom kurikula,

2. Ograničavanja primarne uloge roditelja u odgoju i odlučivanju o obrazovanju vlastite djece, u skladu s vlastitim vjerskim i drugim uvjerenjima,

3. Ugroženosti slobode savjesti, vjeroispovijedi i uvjerenja zbog netrpeljivosti prema onima koji se protive rodnoj ideologiji, kao i prema vjerskim zajednicama

4. Pojave kampanja i programa koji za cilj imaju podizanje svijesti o “rodu”, odnosno promicanje rodne ideologije u neformalnim obrazovnim okruženjima, sportskim i kulturnim okruženjima, okruženjima za slobodno vrijeme te u medijima.

Prema Vladinom planu normativnih aktivnosti za 2017., ratifikacija je najavljena za četvrto tromjesečje 2017.

> Biskup Košić prozvao Plenkovića zbog koalicije s HNS-om: Vaša stranka više nije demokršćanska

Također se važno prisjetiti, HDZ je dva i pol mjeseca prije Plenkovićeve izjave u studenome 2016. da će Hrvatski sabor ratificirati Konvenciju tvrdio u odgovoru na upitnik za parlamentarne izbore 2016.: “Protivimo se nametanju bilo kakve, pa i rodne ideologije.“

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.