Europski parlament pozvao Tursku da prizna genocid nad Armencima

Europski parlament pozvao je Tursku da prizna genocid nad Armencima počinjen tijekom Prvog svjetskog rata, nakon što je papa Franjo nedavno upotrijebio isti taj izraz izazvavši velike kritike Turske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europski zastupnici podržali su u srijedu velikom većinom glasova rezoluciju u kojoj se navodi da su “tragični događaji koji su se dogodili od 1915. do 1917. nad Armencima na području Osmanskog Carstva genocid”.

Zastupnici su “ohrabrili” Tursku da “prizna genocid nad Armencima” kako bi se otvorio put za “istinsku pomirbu” između dvaju naroda.

Turska odbacila rezoluciju kao ‘nevažeću’

Turski ministar za europske poslove Volkan Bozkir ocijenio je da je riječ o “kleveti”, odbacivši rezoluciju kao “nevažeću”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan kazao je prije da se Turska neće obazirati na stajališta Europskog parlamenta. “Štogod odlučili, ući će na jedno uho, a na drugo izići”, rekao je. “Ne dolazi u obzir da se Turskoj pripiše mrlja zvana ‘genocid’.”

Armenski ministar vanjskih poslova Edward Nalbandian pozdravio je rezoluciju kao pozitivnu inicijativu za zaštitu ljudskih prava. “Rezolucija sadrži važnu poruku za Tursku da iskoristi obilježavanje stogodišnjice armenskog genocida da se suoči sa svojom prošlošću, prizna armenski genocid i time otvori put za istinsku pomirbu između turskog i armenskog naroda”, kazao je, prenosi Reuters.

Europski parlament armenski je genocid prvi put priznao u rezoluciji usvojenoj u lipnju 1987.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Armenski genocid priznaju mnoge države i organizacije u svijetu, uključujući Vijeće Europe i Rusiju te 12 članica EU-a, a u trima među njima nijekanje genocida je kažnjivo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.