Europski parlament: Usuglašen tekst rezolucije o osudi Šešeljevih aktivnosti

Zastupnički klubovi u Europskom parlamentu usuglasili su prijedlog teksta rezolucije u kojoj bi trebali snažno osuditi ponašanje optuženika za ratne zločine Vojislava Šešelja nakon što je pušten na privremeno slobodu, javlja HRT.

Inicijator prijedloga Andrej Plenković
, rekao je da je zadovoljan usuglašenim prijedlogom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobili smo vrlo snažnu potporu na klubu Europske pučke stranke (EPP) i nakon toga uslijedili su pregovori o više nacrta dokumenata. Naglasili smo tri ključne poruke: prva je čvrsto osuditi Šešeljevo ponašanje, drugo prozvati Srbiju zbog izostanka političke reakcije i pravnog odgovora na ovaj slučaj, jer ne može vlast u današnjoj Srbiji ignorirati ovakvu retoriku, koja ne samo Srbiju nego cijeli jugoistok Europe vraća 20 godina unatrag i treće, upozoriti Haški sud da dvostruki standardi prigodom mjera za puštanje zatvorenika ruše povjerenje u autoritet suda, rekao je novinarima Plenković.

Plenković je pokušaje više zastupnika u svim političkim skupinama da se ublaži sadržaj rezolucije objasnio činjenicom da je od 1990-tih proteklo dosta godina i puno njih ne zna što se tada događalo te time što su neki zastupnici izravno zaduženi za odnose sa Srbijom i žele određeni pomak u tim odnosima.

Plenković je rekao da će Hrvatska tijekom pristupnih pregovora Srbije o pristupanju EU-a morati artikulirati sva pitanja koja se odnose na vladavinu prava, na činjenicu da Srbija u svom zakonodavstvu ima svojevrsno pripremljen ‘mali Haag nakon Haaga’ na teritoriju država bivše Jugoslavije, što se protivi dvama ključnim načelima međunarodnog prava, jedno je načelo pravne sigurnosti, a drugo nemiješanje u poslove drugih država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Usuglašenim tekstom rezolucije zadovoljna je i Ruža Tomašić. Zadovoljna sam, bilo je nekih problema jer su neki htjeli da to bude tako mlaka vodica da se onda postavlja pitanje zašto bismo i pisali tu rezoluciju.

Tonino Picula
je istaknuo da će rezolucija ostati neka vrsta trajnog podsjetnika na jednu lošu odluku Haaškog suda i na nedopustivo ponašanje vlasti u zemlji, koja sutra želi postati članicom EU-a. Dobro je što je Europski parlament našao toliko političke snage i političke volje da raspravi nešto što ima važnost za cijeli kontinent, rekao je Picula.

Prema prijedlogu rezolucije, Europski parlament će snažno osuditi Šešeljevu ratno-huškačku retoriku, poticanje na mržnju i ohrabrivanje teritorijalnih pretenzija, pokušaje da se Srbiju skrnene s njezina europskog puta”. Također se izražava žaljenje zbog Šešeljevih provokativnih javnih aktivnosti i ratne retorike od njegova puštanja na privremenu slobodu, “što je obnovilo psihičke rane rata i zločina počinjenih početkom 1990-tih”.

U rezoluciji bi se trebalo podsjetiti Srbiju na njezine obveze o suradnji s Haaškim sudom i na obveze koje ima kao zemlja kandidatkinja za članstvo u EU te izražava zabrinutost zbog izostanka odgovarajuće političke reakcije i legalnog odgovora na Šešeljevo od strane srbijanskih vlasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Od srbijanskih vlasti i demokratskih stranaka zatražit će se da “osude bilo kakvu javnu demonstraciju govora mržnje, ratne retorike te da promiču zaštitu manjina i kulturnih prava”.

U tekstu se poziva Haški sud i tužiteljstvo da preispitaju jesu li ispunjeni kriteriji za privremno puštanje na slobodu s obzirom na nove okolnosti te kritizira različita praksa ICTY-a u pogledu privremenog puštanja na slobodu.
Kaže se da je povjerenje u ICTY oslabljeno “Šešeljevim neprihvatljivim i uvredljivim javnim izjavama”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.