Kohezijska je politika možda jedan od najboljih primjera kako članstvo u Europskoj uniji može biti pozitivno za slabije razvijene države članice. Jedinstveno tržište i četiri temeljne slobode u teoriji zvuče krasno, ali ako su države članice previše različite u svom stupnju ekonomskog razvoja, uvijek se stječe dojam da netko nekog iskorištava, rekla je Ruža Tomašić u govoru u Europskom parlamentu.
U četvrtak je u Europskom parlamentu s velikom većinom glasova izglasano izvješće Ruže Tomašić: “O budućim perspektivama za tehničku potporu u okviru kohezijske politike“.
“Sretna sam jer će se lokalnu i regionalnu zajednicu odsada moći puno lakše informirati o svim mogućnostima koje nude europski fondovi, te će se novac iskoristiti za dobrobit lokalne zajednice, ruralnih područja i naših otoka.
Riječ je o iznosu od 13,4 milijarde eura, a u većini slučajeva lokalne zajednice nisu iskoristile taj novac u korist svog stanovništva. S ovim mojim izvješćem, želim promijeniti dosadašnju lošu praksu upravljanja, te tako našim stanovnicima pomoći da se informiraju o svojim pravima i iskoriste novac za razvoj svoje zajednice.”, komentar je Tomašić na izglasano izvješće.
Donosimo ostatak govora Ruže Tomašić:
Iz slabije razvijenih članica radnici odlaze u one razvijenije spremni raditi za manje novca od domicilne radne snage što spušta cijenu rada i stvara nezadovoljstvo domaćih ljudi. S druge strane, slabije razvijene članice gube radno sposobno stanovništvo i tako ulaze još dublje u dugoročnu ekonomsku i demografsku krizu.
Smanjenje ovih razlika tako da one ne potiču prevelike migracijske valove iz siromašnijih u bogatije članice Unije i stvaraju nezadovoljstvo građana vrlo je važno za budućnost Europske unije. Kohezijska politika ima važno mjesto u tom procesu, a tehnička je potpora, o kojoj danas govorimo, kvalitetan mehanizam za stvaranje pretpostavki za dobro korištenje fondova i financiranje kvalitetnih projekata u slabije razvijenim članicama.
Manjak administrativnog kapaciteta u slabije razvijenim članicama velika je prepreka boljem korištenju europskog novca. Postkomunističke zemlje u pravilu imaju veliku administraciju u odnosu na broj stanovnika, ali je ona nedovoljno istrenirana za brzo, učinkovito i transparentno povlačenje sredstava iz europskih fondova.
Promjene koje će u kohezijskoj politici zasigurno uslijediti nakon 2020. mogle bi slabije razvijene članice zateći nespremnima, zbog čega bi one bile trajno onemogućene u hvatanju priključka s razvijenijima.
Zato je pravilno, učinkovito i transparentno korištenje tehničke potpore u sljedećem financijskom razdoblju toliko važno! Novim pristupom koji bi se temeljio na stvarnoj decentralizaciji, dobroj edukaciji i, što je najvažnije, evaluaciji provedenih projekata stvorit ćemo pretpostavke da se administracija bolje snalazi i osigura veću apsorpciju novca s europske razine.
U vrijeme pisanja izvješća razgovarala sam s nizom dionika iz različitih država članica i kod nekolicine sam primijetila isti problem – korištenje tehničke potpore tek je puko zadovoljavanje forme koje se u pravilu odvija na državnoj razini.
To moramo mijenjati! Ovaj novac treba biti korišten na nižim razinama i uključivati lokalne i regionalne aktere, anticipirati i zadovoljavati njihove potrebe, a osposobljavanja moraju biti prilagođena ciljanoj skupini sudionika.
Stoga ovim izvješćem pozivam da države članice bolje izvješćuju o vrstama aktivnosti koje se financiraju sredstvima tehničke pomoći, ali i o postignutim rezultatima. Vrijeme ide, novac se troši, a rezultati izostaju i to vrlo vjerojatno zato što nije bilo pravog sustava evaluacije. Zato mislim da treba razmotriti i redovito ažuriranje i javnu dostupnost baze podataka o aktivnostima koje države članice namjeravaju poduzeti ili su ih već poduzele.
Nadam se da ćemo učiti na dosadašnjim greškama i doista se posvetiti poboljšanju buduće uporabe tehničke pomoći. Svrha nije samo potrošiti novac, nego ga prvenstveno iskoristiti za one kojima je namijenjen, a to možemo samo ako ih pravovremeno informiramo o ponuđenim mogućnostima osposobljavanja i stvorimo svijest o tome da tehnička potpora može puno pomoći u ekonomskom uzdizanju pasivnijih krajeva.
Tekst se nastavlja ispod oglasa