Evo zašto nije uspjela ideja alpinističkog saveza Italije da ukloni križeve s vrhova planina

Arhivska fotografija, Thinstock

Iz alpinističkog saveza Italije, tijekom jedne debate na milanskom katoličkom sveučilištu, ovog se ljeta čula ideja da se na vrhovima planina više ne bi trebali postavljati križevi jer, kako kažu, planinski vrhovi bi trebali biti neutralan teren. ”Raspela su anakrona i ne predstavljaju vrijednosti svih penjača”. U Italiji su se smjesta oglasili nezadovoljni političari iz desnih krugova, a i naš alpinist Stipe Božić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Njemačko ministarstvo kojeg vodi članica Zelenih uklanja povijesno raspelo u Münsteru
>(FOTO) Poznati alpinist Stipe Božić pridružio se pripadnicima MORH-a na planinarenju

Matteo Salvini je ustao protiv

Naravno, nije dugo trebalo da se rasplamsa požar. ”Samo preko mene mrtvog! Nećete skinuti niti jedno raspelo s vrha dok sam ja živ”, prvi je graknuo bivši premijer Matteo Salvini kojeg nije smirila ni blaža verzija prema kojoj se križevi ne bi uklanjali, već bi se samo stao običaj s postavljanjem novih.

Ubrzo je na javne prozivke odgovorio i Savez, koji se odjednom ogradio od ove ideje, a predsjednik je za medije poručio kako ”nikad nisu zauzeli službeni stav”. Za kaos koji je nastao okrivio je kolegu koji je ”pogriješio”, piše Politico, a da stvar bude još i gora, dva člana kluba koji stoje iza objave ove ideje najavili su svoju ostavku.

>Što presuda Europskog suda za ljudska prava kaže o isticanju raspela u školskim ustanovama?

Na Himalaji pravo čudo znamenja

A kako po ovom pitanju dišu hrvatski alpinisti provjerili smo na dvije adrese. Za komentar smo upitali Hrvatski planinarski savez, no oni o tome jednostavno nemaju službeno mišljenje, ali naš proslavljeni alpinist Stipe Božić, koji je osvojio sedam najviših vrhova svih sedam kontinenata, jasnog je stava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

”Tradiciju bi trebali poštovati. Ako su neki vrhovi dobili ime po svecima stoljećima unatrag, ne možemo to tek tako sada zanemariti. Mislim da puno više treba poštivati ljude koji žive ispod tih planina, nego one koji tamo dolaze iz hobija kao ja”, poručio je Božić.

Osim toga, dodaj, micanje križeva predstavilo bi rušenje običaja, što bi moglo uznemiriti mještane.

”Uostalom, to je dio europske kulture, a šire gledano i na Himalaji imate pravo čudo znamenja, što budističkih što hinduističkih. Pa gdje bi došli da to sve sad rušimo?”, pojasnio je poznati alpinist, pisac i fotograf.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Mladen Pavković: Stipe Božić je pravi junak Domovinskog rata

Visok stupanj netolerancije

O svemu se oglasio i Glas Koncila, koji tvrdi da određene skupine svoje zahtjeve dovode do apsurda.

”U Italiji, pa i u nekim drugim državama svijeta i Europe, zbog pogrješnoga shvaćanja odvojenosti Crkve od države određene skupine kojima ‘smetaju’ vjerska, a ponajprije kršćanska obilježja i simboli trude se nametnuti trend uklanjanja svake vidljive prisutnosti kršćanstva u javnom prostoru.

Svoje zahtjeve dovode do apsurda, a neki idu tako daleko da čak govore o tome da kršćanski simboli vrijeđaju one koji nisu kršćani ili ne vjeruju u Boga, pa bi onda ‘zbog poštovanja njihovih prava’ kršćanske simbole trebalo ukloniti. Pozivajući se na toleranciju prema drukčijima i drugima, ti ‘tolerantni’ zapravo pokazuju vrlo visok stupanj netolerancije prema vjernicima i kršćanima”, smatraju u katoličkim tjednim novinama, prenosi borak.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>(VIDEO) 2. siječnja 1951. Stipe Božić  Hrvat koji je osvojio najviše vrhove svijeta!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.