FAO: Ptičja gripa u Britaniji, Njemačkoj i Nizozemskoj velika je prijetnja

Foto: Petras Gagilas, flickr

Novi soj ptičje gripe otkriven u Europi, a sličan sojevima koji su 2014. već pojavili u Aziji velika je prijetnja peradarstvu, posebno u siromašnim zemljama na migratornim rutama na Crnome moru i istočnom Atlantiku, objavili su u ponedjeljak agencija Ujedinjenih naroda za hranu i poljoprivredu FAO te i Svjetska organizacija za životinjsko zdravlje (IOIE).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njemačka, Nizozemska i Ujedinjeno Kraljevstvo potvrdili su novi soj ptičje gripe H5N8 na svojim peradarskim farmama, a njemačke su vlasti pronašle taj virus i na divljim pticama.

Početkom ove godine u Kini, Japanu i Južnoj Koreji izbila je epidemija H5N8 na peradi, a virus je otkriven i na pticama selicama i vodaricama. Činjenica da je taj virus otkriven u kratkome razdoblju u trima europskim zemljama, i na divljim pticama i u trima veoma različitim peradarskim sustavima, upućuje na to da su divlje ptice odigrale važnu ulogu u širenju virusa, tvrde stručnjaci FAO-a i OIE-a.

H5N8 dosad nije prešao na čovjeka. No veoma je patogen za domaću perad i izaziva veliku smrtnost kokoši i purana. Inficira i divlje ptice koje ne pokazuju mnogo znakova bolesti. Poznato je po drugim virusima gripe da divlje ptice prenose virus na velike udaljenosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Novi soj podsjetnik je svijetu da se ptičja gripa stalno razvija i da je zato prijetnja javnome zdravlju i sigurnosti hrane, a uz to ugrožava i opstanak peradara i šteti trgovini i nacionalnim gospodarstvima pa FAO i OIE ugroženim zemljama preporučuju da pojačaju nadzor, održavaju sustave brze reakcije, pokušaju na minimum smanjiti kontakt domaće i divlje peradi i upozore lovce da dojave pronađu li bolesne ili uginule ptice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.